
Spore kontrowersje wywołały wypowiedzi słynnego przed laty piłkarza reprezentacji Anglii Gary’ego Linekera, który porównał język używany przez minister spraw wewnętrznych Suellę Braverman do tego z nazistowskich Niemiec z lat 30. Poszło o nielegalnych imigrantów.
Lineker odnosząc się do przedstawionego przez Braverman projektu ustawy, która ma zatrzymać niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów na małych łodziach przez kanał La Manche, napisał: „Dobre nieba, to jest bardziej niż okropne”.
Następnie na odpowiedź jednego z użytkowników, że łatwo jest pouczać, innych, gdy ciebie to nie dotyczy, odpisał: „Nie ma żadnego ogromnego napływu. Przyjmujemy znacznie mniej uchodźców niż inne duże kraje europejskie. To tylko niezmiernie okrutna polityka wymierzona w najbardziej bezbronnych w języku, który nie różni się od tego, którego używały Niemcy w latach 30., więc to ja jestem nie w porządku?”
Uwagę tę skrytykowało wielu polityków, przede wszystkim rządzącej Partii Konserwatywnej. „Myślę, że porównywanie naszych działań, które są zgodne z prawem, proporcjonalne i – w istocie – pełne współczucia, do Niemiec z lat 30. jest niezbyt pomocne. Myślę też, że jesteśmy tu po stronie Brytyjczyków” – powiedziała Braverman, zachęcając Linekera, by pojechał do portów w hrabstwie Kent i przekonał się, co myślą ich mieszkańcy o nielegalnej imigracji.
Ale także lider Partii Pracy Keir Starmer, choć laburzyści rządowy projekt skrytykowali, przez swojego rzecznika oświadczył, że porównywania do Niemiec z lat 30. „nie zawsze są najlepszym sposobem” prowadzenia sporów.
To już nie pierwsza kontrowersja związana z Linekerem, który nie ukrywa swojej niechęci do Partii Konserwatywnej. W październiku zeszłego roku wewnętrzna jednostka BBC zajmująca się skargami uznała, że złamał on zasady bezstronności w związku z innym wpisem na Twitterze, w którym spytał ówczesną premier Liz Truss, „czy jej partia zwróci dotacje od rosyjskich darczyńców”.
W zeszłym roku przez kanał La Manche nielegalnie przedostało się do Wielkiej Brytanii 45 755 osób, co jest najwyższą liczbą w historii. Rok wcześniej było to 28 526 osób, w 2020 r. – 8466, w 2019 r. – 1843, a w 2018 r. zaledwie 299 osób.