Cyfrowy dowód tożsamości nadchodzi. Braun ujawnia prawdę o aplikacji mObywatel [VIDEO]

Aplikacja mObywatel - zdj. ilustracyjne. / Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym czy prawem jazdy na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynymi wyjątkami będą: przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty.

Za ustawą głosowało 436 posłów, 9 było przeciw (wszyscy z Konfederacji), a dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie opowiedzieli się przeciwko wnioskowi koła Konfederacja o odrzucenie projektu.

REKLAMA

Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym pomiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.

W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.

Według planów w przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.

Aplikacją nie będzie można się posłużyć podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty a także przekraczając granicę kraju. W tych wypadkach wciąż wymagane będzie okazanie tradycyjnego dowodu osobistego lub paszportu.

CAŁA USTAWA ZNAJDUJE SIĘ W TYM MIEJSCU

Dlaczego Konfederacja była przeciwko tej ustawie, wytłumaczył poseł Grzegorz Braun – nagranie poniżej. Konrad Berkowicz zwracał z kolei uwagę, że znając rządowe zapędy do inwigilacji, aplikacja mObywatel może niedługo stać się narzędziem szpiegowskim.

Głosowanie nad ustawą o aplikacji mObywatel.
Głosowanie nad ustawą o aplikacji mObywatel.
REKLAMA