11 marca wypada Dzień Sołtysa. Ile zarabia zarządca wsi?

Traktor na polu Źródło: Pexels
Traktor na polu Źródło: Pexels
REKLAMA

11 marca w Polsce obchodzony jest Dzień Sołtysa, czyli szefa rady sołeckiej, który zarządza wsią w czasie 4-letniej kadencji. Czy opłaca się być sołtysem w Polsce?

Urząd sołtysa jest bardzo stary – istnieje od XII wieku i pojawił się w wioskach lokowanych na prawie niemieckim. Zresztą słowo „sołtys” ma niemiecki rodowód i pochodzi od słowa „Schultheiss”, czyli w tłumaczeniu na język polski „sędzia”.

REKLAMA

Od 1990 roku sołtys w Polsce jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy – sołectwa. Sołtysa wybiera zebranie wiejskie. Działalność sołtysa wspiera rada sołecka. Sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.

Na stanowisko sołtysa startować może każdy, kto:

  • jest obywatelem polskim albo posiada obywatelstwo Unii Europejskiej;
  • najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat;
  • stale zamieszkuje na obszarze danego sołectwa.

Ile zarabia sołtys?

Czy opłaca się być sołtysem w Polsce? Z punktu widzenia zarobków… nie bardzo. Sołtys nie pobiera żadnej pensji. Przysługuje mu co prawda dieta, która może wynosić między 10 złotych a 500 złotych, ale to wszystko.

Jest to jedno z niewielu około politycznych i urzędowych stanowisk w Polsce, które przyciąga raczej społeczników i osoby, które są żywo zainteresowane życiem społeczności.

REKLAMA