Współpraca zbrojeniowa pomiędzy Iranem a Rosją. „Sfinalizowaliśmy kontrakt”

Rosyjski bombowiec strategiczny Tu 160 w asyście myśliwca Su-35S nad Bałtykiem fot. Twitter @FinnishAirForce
Rosyjski bombowiec strategiczny Tu 160 w asyście myśliwca Su-35S nad Bałtykiem fot. Twitter @FinnishAirForce
REKLAMA

„Myśliwce Su-35 są technicznie odpowiednie dla Iranu i Iran sfinalizował kontrakt na ich zakup” – powiedział w sobotę w Nowym Jorku przedstawiciel państwowych mediów Iranu, opierając się na informacjach z irańskiej misji przy ONZ.

„Po zniesieniu embarga (ONZ) na zakup broni konwencjonalnej w październiku 2020 r. Iran sfinalizował kontrakt na zakup myśliwców Su-35” — potwierdziła państwowa agencja IRNA.

REKLAMA

Szczegółów kontraktu nie ujawniono. Nie ma też potwierdzenia jego zawarcia ze strony Rosji. Misja irańska przy ONZ przekazała, że Iran pytał również o zakup samolotów wojskowych w kilku innych, niewymienionych z nazwy krajach – poinformowała IRNA.

Irańskie Siły Powietrzne mają już około 300 myśliwców: rosyjskich (MiG-29 i Su-25), chińskich (F-7), amerykańskich (F-4, F-5 i F-14), francuskich (Mirage F1) oraz własnej produkcji („Saeqeh”, irańska wersja amerykańskiego F-5).

Teheran i Moskwa podpisały w 2007 roku kontrakt na dostawę rosyjskiego systemu antyrakietowego S-300, ale w 2010 roku Moskwa wstrzymała sprzedaż w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu.

W 2015 roku, na krótko przed zawarciem międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, Moskwa ponownie zezwoliła na dostawę S-300.

Ministerstwo Obrony Iranu poinformowało w maju 2016 r., że jego kraj „jest teraz w posiadaniu strategicznego systemu S-300”.

REKLAMA