„Pfizer pod presją”. Szczepionkowy gigant wydaje 43 miliardy dolarów

Pfizer. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
Pfizer. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Koncern Pfizer ogłosił zawarcie umowy kupna – za 43 miliardów dolarów – specjalizującej się w walce z rakiem biotechnologicznej firmy Seagen – poinformował amerykański gigant farmaceutyczny.

Leki Seagen, programy rozwojowe i pionierska wiedza specjalistyczna w zakresie koniugatów przeciwciał i leków (ADC) silnie uzupełniają portfolio onkologiczne firmy Pfizer, czytamy w komunikacie firmy. Pfizer podkreśla, że transakcja wzmacnia jego pozycję jako wiodącego podmiotu w dziedzinie onkologii.

REKLAMA

„Pfizer wykorzystuje swoje zasoby finansowe, aby przyspieszyć walkę z rakiem, główną przyczyną zgonów na całym świecie” — mówi Albert Bourla, dyrektor generalny firmy, cytowany w komunikacie prasowym. Bourla dodał, że onkologia nadal jest największym motorem wzrostu światowej medycyny, a przejęcie wzmocni pozycję firmy Pfizer w tej dziedzinie.

Na początku stycznia br. prezes Bourla określił najbliższe 18 miesięcy jako „najważniejsze w historii” dla kierowanej przez siebie firmy.

„Pfizer znajduje się pod ogromną presją, aby udowodnić, że może również przynosić dochody po pandemii koronawirusa” – komentuje transakcję belgijski dziennik finansowy „De Tijd”. Gazeta przypomina, że akcje firmy straciły od początku tego roku prawie jedną piątą wartości.

(PAP)

REKLAMA