Priorytetem armii amerykańskiej rywalizacja z Chinami i zmniejszenie wydatków na Europę

Obrazek ilustracyjny, fot. Pixabay
Obrazek ilustracyjny, fot. Pixabay
REKLAMA

W roku fiskalnym 2024 Pentagon chce przeznaczyć 3,6 mld dolarów na obecność sił USA w Europie w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI) i 300 mln na pomoc wojskową dla Ukrainy – wynika z podsumowania projektu nowego budżetu opublikowanego przez resort. Propozycja zakłada objęcie priorytetem rywalizacji z Chinami i zmniejszenie wydatków na Europę.

Proponowany przez prezydenta budżet resortu obrony w roku 2024 r. wynosi 842 mld dol. – o 26 mld więcej niż w roku obecnym. Łączny projekt budżetu na obronność to 886 mld. W obu przypadkach są to najwyższe kwoty w historii.

REKLAMA

Jak oświadczył szef Pentagonu Lloyd Austin nowy zestaw wydatków, o które wnosi jego ministerstwo jest zgodny z opublikowaną w ub.r. Strategią Obrony Narodowej i zorientowany na rywalizację z Chinami.

„Jak jasno mówi Strategia Obrony Narodowej, Chińska Republika Ludowa jest naszym najpilniejszym wyzwaniem” – powiedział Austin w oświadczeniu, podkreślając, że propozycja zakłada duże inwestycje w „zintegrowaną obronę powietrzną i rakietową (…) dominację w powietrzu i na morzu oraz amunicję, w tym broń hipersoniczną”.

Austin przypomniał też, że strategia zakłada uczynienie priorytetem „wyzwania ChRL w regionie Indo-Pacyfiku, a potem wyzwanie Rosji w Europie”.

Proponowane przez Pentagon nakłady są zgodne z tą filozofią. Ministerstwo wnioskuje o przeznaczenie 3,6 mld dolarów na Europejską Inicjatywę Odstraszania, tj. program wydatków na zwiększoną obecność i gotowość sił USA w Europie. W ubiegłym roku Pentagon wnosił o 4,2 mld na ten cel, a w ostatecznym budżecie uchwalonym przez Kongres znalazło się 6 mld. Wydatki na program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), tj. zakupy sprzętu dla Ukrainy, przewidziane są na poziomie 300 mln dolarów wobec 800 mln w roku obecnym.

Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu powiedział dziennikarzom, że „jeśli Ukraina wciąż będzie trwającym problemem w 2024 r., oczekujemy, że zajmiemy się tym w ramach dodatkowych funduszy”. W ten sposób, na mocy dodatkowych ustaw Kongres przeznaczył ponad 100 mld dol. na pomoc Ukrainie.

Jednocześnie Pentagon zdecydowanie zwiększył wnioskowane kwoty na Pacyficzną Inicjatywę Odstraszania, czyli zwiększanie obecności wojsk w regionie Indo-Pacyfiku do 9,1 mld.

Projekt zakłada też największą podwyżkę pensji dla żołnierzy i pracowników Pentagonu (o 5 proc.) oraz 4 proc. wzrost wydatków na badania i rozwój technologii (łącznie 145 mld dol., z czego 1,8 mld na sztuczną inteligencję). Pentagon zamierza też znacznie więcej wydać na kupno i produkcję amunicji, w tym precyzyjnych i strategicznych rakiet. Na ten cel ma zostać przeznaczonych 30,6 mld dol., o 5,8 mld więcej niż obecnie.

Opublikowany w poniedziałek projekt jest jedynie propozycją administracji i niemal na pewno zostanie poddany zmianom w Kongresie. W przypadku dwóch poprzednich budżetów obronnych uchwalonych za kadencji prezydenta Bidena, Kongres znacząco zwiększył wydatki Pentagonu względem prezydenckich propozycji, w tym również środki przeznaczone na wojska USA w Europie i pomoc dla Ukrainy.

(PAP)

REKLAMA