Sądy wypuściły na wolność setki skazanych z powodu przepełnienia więzień. „To sprawcy poważnych przestępstw”

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Sądy obniżyły wyroki setkom przestępców, aby odciążyć przepełnione więzienia – informuje dziennik „De Standaard”. Z informacji gazety wynika, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy z tego powodu wypuszczono przeszło 294 skazanych. – To są sprawcy poważnych przestępstw – twierdzi posłanka Sophie De Wit.

Informację w tej sprawie uzyskała w ministerstwie sprawiedliwości członkini izby niższej belgijskiego parlamentu Sophie De Wit. – To jest sygnał dla kryminalistów, że wyrok sądu karnego nie musi być traktowany poważnie – powiedziała gazecie posłanka.

REKLAMA

„De Standaard” przypomina, że w trakcie pandemii koronawirusa w belgijskich więzieniach wprowadzono system zwalniania zatrzymanych na sześć miesięcy przed końcem odbywania kary pozbawienia wolności. Gazeta wskazuje, że redukując liczbę osób przebywających w więzieniach, rząd miał nadzieję ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Choć pandemia praktycznie się zakończyła, ten mechanizm został przedłużony, tylko ministerstwo określa go teraz jako „tymczasowy środek mający na celu zmniejszenie przepełnienia więzień”.

„Większość z tych, którym obniżono wymiar kary, odbywała karę od trzech do pięciu lat, ale zwolniono także osoby z dłuższym wyrokiem” – czytamy w dzienniku.

Środek przeznaczony jest dla osób, które kończą już odbywanie kary i ma znaczenie w walce z przepełnionymi więzieniami – twierdzi Jan Van der Cruysse, rzecznik ministra sprawiedliwości, cytowany w gazecie.

REKLAMA