Nawet Biden olał ekolewaków. „Duży cios dla grup klimatycznych”

Prezydent USA Joe Biden. / Foto: PAP/EPA
Prezydent USA Joe Biden. / Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Administracja prezydenta USA Joe Bidena zatwierdziła duży projekt wydobycia ropy naftowej przez firmę ConocoPhillips, w North Slope na Alasce. Klimatyści są wściekli.

Administracja USA uznała tę decyzję za sukces ustawodawców z obydwu partii reprezentujących Alaskę w Kongresie USA oraz koalicji plemion i niektórych grup rdzennych mieszkańców tego stanu. Projekt, nazwany Willow, oceniono też jako bardzo potrzebne w tym stanie nowe źródło dochodów i miejsc pracy.

REKLAMA

„To jednocześnie duży cios dla grup klimatycznych i innych rdzennych mieszkańców Alaski, którzy sprzeciwiają się Willow. Argumentują, że projekt zaszkodzi ambitnym celom klimatycznym prezydenta i spowoduje zagrożenia dla zdrowia i środowiska” – konkluduje CNN.

O tym, że przeforsowanie projektu jest kwestią czasu, mówiło się od jakiegoś czasu. Klimatyści mieli nadzieję, że powstanie chociaż mniejsza wersja – z dwoma platformami wiertniczymi. Będzie jednak tak jak planowano, z trzema.

Wrzaski klimatycznych ekologów tym razem poszły na marne. Ci jednak odgrażają się, że spróbują zawetować projekt w sądzie.

REKLAMA