Księżniczka Eleonora idzie do wojska. Jako przyszła Królowa będzie zwierzchnikiem armii

Korona używana przy proklamacji królów Hiszpanii. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia, TheRichic, CC BY-SA 4.0
Korona używana przy proklamacji królów Hiszpanii. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia, TheRichic, CC BY-SA 4.0
REKLAMA

Leonor de Todos los Santos de Borbón y Ortiz (hiszp. Leonor de Todos los Santos; ur. 31 października 2005 w Madrycie) jest następczynią tronu Hiszpanii jako księżniczka Asturii. Jest najstarszą córką króla Hiszpanii, Filipa VI, oraz jego żony, Letycji Ortiz Rocasolano. Skończy w październiku 18 lat i zacznie służbę wojskową.

Jeśli wstąpi na tron, będzie pierwszą królową panującą Hiszpanii od czasów Izabeli II, która panowała w latach 1833-1868. Co prawda po wyczynach jej dziadka Juana Carlosa, ów tron stracił mocno blask, ale służba w armii nie zaszkodzi.

REKLAMA

Jako następczyni hiszpańskiego tronu i zarazem przyszła szefowa armii, we wrześniu rozpocznie trzyletnie szkolenie wojskowe, co ogłosił we wtorek 14 marca hiszpański rząd. Rodzina królewska orzekła, że ​​„musi przejść szkolenie wojskowe, tak jak Jego Królewska Mość i jak to jest w zwyczaju w innych krajach i w innych monarchiach parlamentarnych”.- poinformowała minister Margarita Robles.

Rrąd zatwierdził we wtorek dekret regulujący szkolenie i karierę wojskową księżnej Asturii. Minister obrony lewicowego rządu Isabel Rodriguez, wyjaśniła, że szkolenie rozpocznie się we wrześniu, gdy przyszła głowa państwa ukończy szkołę średnią w Walii (UWC Atlantic College).

Przez rok będzie szkolić się w Głównej Akademii Wojskowej w Saragossie, następnie w marynarce wojennej w Szkole Marynarki Wojennej w Marín i wreszcie zapozna się z siłami powietrznymi w Air Academy w San Javier.

Jeśli księżniczka pójdzie tą samą drogą, co jej ojciec, będzie później studiowała na hiszpańskim uniwersytecie (Felipe VI ukończył prawo na Uniwersytecie Complutense w Madrycie), a następnie uzyska tytuł magistra za granicą (jej ojciec studiował stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngton).

REKLAMA