Prezydent Finlandii zabiega w Turcji o zgodę na wejścia państw skandynawskich do NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö złoży w czwartek 16 marca wizytę w Turcji. W piątek ma spotkać się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ankara jest gotowa dać zielone światło dla wejścia tego kraju nordyckiego do NATO, ale wstrzymuje się z taką decyzją wobec sąsiedniej Szwecji.

Szwedzi podpadli Turkom swoim poparciem i dla Kurdów i możliwością ich działania politycznego na swoim terytorium. Fiński prezydent poruszy i ten temat. Niinisto w towarzystwie ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto w pierwszym dniu wizyty odwiedzi obszary dotknięte trzęsieniami ziemi w południowo-wschodniej Turcji, które miały miejsce w zeszłym miesiącu.

REKLAMA

Trudne spotkanie z prezydentem Erdoganem następnego dnia, ma dotyczyć pomocy w odbudowie, ale przede wszystkiùm ratfikacji przez Ankarę wejście Finlandii i Szwecji do NATO. Turcja na razie odmawia akceptacji wspólnej kandydatury tych krajów. Droga jest otwarta na razie tylko dla Helsinek.

Poza Turcją, NATO czeka jeszcze na zgodę Węgier. W tym przypadku Budapeszt korzysta z okazji, żeby uzyskać pozycję przetragową wobec krytykujących ten kraj partnerów. Parlamenty pozostałych 28 członków paktu ratyfikowały już wejście państw skandynawskich do NATO.

Turcja oświadczyła, że ​​jest gotowa do osobnej ratyfikacji członkostwa Finlandii, ale parlament turecki nie wyznaczył żadnej daty przed wyborami zaplanowanymi tam na 14 maja. W obliczu impasu w negocjacjach między Szwecją a Turcją, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po raz pierwszy wspominał w połowie lutego o możliwości „dwuetapowego członkostwa”.

Szwedzki premier Ulf Kristersson przyznał we wtorek 14 marca, że prawdopodobieństwo przystąpienia Finlandii do NATO przed Szwecją wzrosło w ostatnich tygodniach. Wyraził jednak nadzieję na szybkie zakończenie akcesji Sztokholmu zaraz po wyborach w Turcji. Negocjacje trójstronne zostały zawieszone po spaleniu Koranu w Szwecji, ale wznowiono je w ubiegłym tygodniu.

Źródło: AFP

REKLAMA