Najnowszy SONDAŻ: Rekordowy wynik Konfederacji. W czołówce bez zmian

Sala plenarna Sejmu.
Sala plenarna - zdj. ilustracyjne. (Fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu)
REKLAMA

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” rekordowy wynik uzyskała Konfederacja. W czołówce jednak obyło się bez zaskoczeń.

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster, który zapytał Polaków, na kogo dziś oddaliby swój głos, pierwsze miejsce zajęła Zjednoczona Prawica z wynikiem 33,81 proc. Tuż za nią znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem rzędu 28,36 proc. Podium zamknęła Polska 2050 Szymona Hołowni, uzyskując 11,27 proc.

REKLAMA

Wysokie poparcie odnotowała Konfederacja, na którą chciałoby zagłosować 9,70 proc. ankietowanych. Do Sejmu dostałaby się także Lewica z wynikiem 9,30 proc. Oznacza to więc, że – zgodnie z badaniem – w nowej kadencji na Wiejskiej znalazłoby się pięć ugrupowań.

Z sondażu wynika również, że pod progiem wyborczym znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe4,53 proc., Kukiz’151 proc. oraz Porozumienie 0,22 proc.

Chęć oddania głosu na inną partię zadeklarowało 1,81 proc. badanych.

W ocenie prof. Antoniego Dudka, sondaż ten może być pierwszym sygnałem, że Polacy są już zmęczeni dwiema największymi formacjami na polskiej scenie politycznej i szukają alternatywy dla PiS i KO. Wskazał, że mogą jej upatrywać właśnie w Konfederacji, w której ostatnio zaszyły zmiany personalne, co także ma wpływ na notowania.

– Twarzą dwóch partyjnych skrzydeł Konfederacji stali się Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen. Zmarginalizowali tych ludzi, którzy byli najbardziej radykalni i kłopotliwi dla ich partii, czyli Janusza Korwin-Mikkego i Grzegorza Brauna – zauważył.

– Mentzen z Bosakiem są politykami młodego pokolenia, liderami dwóch wewnętrznych skrzydeł, bardzo popularnymi w mediach społecznościowych i być może tak dobry wynik sondażowy to efekt ich współpracy – stwierdził.

– Jest tylko pytanie, czy ten trend się utrzyma – dodał.

REKLAMA