Masowe sądy antycovidowych lekarzy. Pierwszy taki przypadek w historii Polski

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

W piątek 17 marca 2023 r. w Okręgowym Sądzie Lekarskim w Poznaniu odbędzie się rozprawa 19 lekarzy, których oskarża się o rozpowszechnianie informacji niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną i szerzenie postaw rzekomo antyzdrowotnych. Lekarze zawinili podpisaniem listu otwartego do Prezydenta i Rządu RP. Kolejnych 52. sądzonych będzie w Gdańsku, a 43. we Wrocławiu.

W liście, którym zaprowadził lekarzy przed oblicze sądu, lekarze, naukowcy i pracownicy służby zdrowia wzywają polityków do „zakończenia nieuzasadnionych epidemiologicznie działań i natychmiastowego przywrócenia normalnych, demokratycznych zasad funkcjonowania państwa, wszystkich swobód obywatelskich oraz przestrzegania praw człowieka”.

REKLAMA

„Kolejnych 52 lekarzy mających ten sam zarzut będzie sądzonych w Okręgowym Sądzie Lekarskim w Gdańsku, a 43 we Wrocławiu” – informuje portal pnp24.pl.

To pierwszy taki przypadek w historii Rzeczypospolitej Polskiej. „Sprawa o charakterze bezprecedensowym, gdyż nawet w czasach stalinowskich nie ośmielono się oskarżyć lekarzy za przekonania łamiąc podstawową zasadę wyrażoną w art. 54 Konstytucji zgodnie z którą «każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji», jak również art. 2 Kodeksu Etyki Lekarskiej, który głosi: «Największym nakazem etycznym dla lekarza jest dobro chorego. Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne, wymagania administracyjne nie zwalniają lekarza z przestrzegania tej zasady»” – podaje portal.

REKLAMA