W Polsce powstanie garnizon armii USA. „Zarządzać wysuniętymi placówkami”

Polscy i amerykańscy żołnierze na poligonie w Drawsko. Amerykanie zapowiadają wycofanie 12,5 tysiąca swych żołnierzy z Niemiec. Zdjęcie: PAP/Marcin Bielecki
Polscy i amerykańscy żołnierze na poligonie w Drawsku. Zdjęcie: PAP/Marcin Bielecki
REKLAMA

Rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder poinformował, że w marcu zostanie ustanowiony US Army Garrison Poland, jednostka wspierająca obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Jest to realizacja decyzji prezydenta Joe Bidena z 2022 roku. Będzie to ósma taka placówka w Europie.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Ryder, garnizon zostanie ustanowiony, by „spełnić wymagania misji, ulepszyć zdolności dowodzenia i kierowania i zarządzać wysuniętymi placówkami w Polsce”.

REKLAMA

Jednostka ma zajmować się wsparciem infrastruktury i dostarczaniem usług żołnierzom stacjonującym w naszym kraju i ma składać się z 13 wojskowych i 140 pracowników cywilnych. Jest to ósmy garnizon wojsk lądowych USA w Europie, obok podobnie funkcjonujących w Belgii, Niemczech i Włoszech.

Na początku marca Pentagon poinformował, że do Polski dotarli pierwsi żołnierze na stałe przydzieleni do służby w Polsce w ramach wysuniętej kwatery głównej V Korpusu US Army w Poznaniu w bazie nazwanej Camp Kościuszko.

Ustanowienie stałej kwatery głównej i garnizonu jest efektem decyzji prezydenta Bidena podjętej w czerwcu 2022 roku podczas szczytu NATO w Madrycie.

REKLAMA