Zaczyna się na ostro. Sieci handlowe ustaliły limity cenowe na ponad 400 produktów

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA

Osiem dużych sieci handlowych funkcjonujących na Słowacji zdecydowało o wprowadzeniu na trzy miesiące limitów cenowych na około 400 wybranych produktów spożywczych. Inicjatywę poparł i przedstawił w piątek resort rolnictwa. Nowe ceny mają obowiązywać od najbliższego poniedziałku.

Minister rolnictwa Słowacji Samuel Vlczan i przedstawiciele branży handlu detalicznego zwrócili uwagę na spotkaniu z dziennikarzami, że wzrost cen żywności przyczynił się do przyspieszenia inflacji w kraju.

REKLAMA

Artykuły spożywcze z ograniczonymi przez limity cenami, głównie towary słowackie, będą oznaczone identycznym we wszystkich sklepach logiem. W każdej z sieci do ograniczenia cen mogą być wybrane różne produkty. Szacuje się, że każda sieć wybierze od 30 do 100 różnych artykułów. Pełny spis towarów ma zostać opublikowany w poniedziałek.

Ceny żywności na Słowacji były w lutym wyższe rok do roku o 28,6 proc. Najszybciej drożeje nabiał oraz oleje i tłuszcze oraz mięso. Uwzględniając także inne produkty, usługi oraz ceny energii inflacja na Słowacji przyspieszyła w lutym do 15,4 proc.

Limity cenowe bardzo szybko mogą skończyć się niedoborami – jeżeli producent lub pośrednik nie będzie mógł narzucić swojej marzy na dany produkt ze względu na limit cenowy, to po prostu nie będzie go dostarczał. My to już przerabialiśmy w PRLu.

REKLAMA