Eko-terrorysta oblał farbą fasadę Palazzo Vecchio. Został obezwładniony przez burmistrza [VIDEO]

Burmistrz Florencji obezwładnił w piątek eko-terrystę, który oblał farbą fasadę XIV-wiecznego Palazzo Vecchio.
Burmistrz Florencji obezwładnił w piątek eko-terrystę, który oblał farbą fasadę XIV-wiecznego Palazzo Vecchio. / foto: screen Twitter
REKLAMA

Burmistrz Florencji Dario Nardella obezwładnił w piątek eko-terrystę, który oblał farbą fasadę XIV-wiecznego Palazzo Vecchio, jednego z najsłynniejszych pałaców w mieście, gdzie znajduje się również siedziba jego władz. Dwoje sprawców aktu wandalizmu zatrzymano. Grozi im kara od pół roku do 3 lat więzienia.

Nardella stał na środku placu Signoria (Piazza della Signoria), gdzie nagrywał swoje wystąpienie, prezentując piękno tego miejsca. I właśnie wtedy zorientował się, że ktoś w pobliżu niszczy fasadę pałacu, uważanego za perłę i serce stolicy Toskanii.

REKLAMA

Burmistrz natychmiast pobiegł w stronę sprawców i obezwładnił jednego z nich. Wkrótce przybyły służby porządkowe. Aresztowano dwie osoby: 32-latka i 23-latkę. Oboje należą do ruchu obrońców środowiska Ostatnie Pokolenie, odpowiedzialnego za liczne akty wandalizmu i niszczenie mienia, w tym zabytków we Włoszech.

Gdy straż miejska zatrzymała sprawców, burmistrz Nardella przystąpił z innymi osobami do czyszczenia murów Palazzo Vecchio. Jak potem napisał na Twitterze, do zmycia farby zużyto w sumie 5 tys. litrów wody.

Dwoje aktywistów burmistrz nazwał „barbarzyńcami”. – Nie w ten sposób należy wyrażać swoje poglądy – oświadczył.

Zarząd miasta w wydanym oświadczeniu podkreślił, że pomarańczowa farba, której użyto, jest bardzo niebezpieczna dla historycznych murów. Zwrócono uwagę, że ściany zabytku zbudowanego na początku XIV wieku są bardzo wrażliwe.

REKLAMA