Xi Jinping z wizytą w Moskwie. O tym będzie rozmawiał z Putinem

Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Photoshot
Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Photoshot
REKLAMA

Przywódca Chin Xi Jinping podczas wizyty w Moskwie będzie omawiał z Władimirem Putinem sposoby uchylania się od sankcji nałożonych na Rosję – prognozuje w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy przypomnieli o doniesieniach, według których firmy chińskie sprzedały podmiotom z Rosji m.in. części do dronów i wyposażenie, które może być użyte do celów wojskowych. „Xi prawdopodobnie chce przedyskutować z Putinem i oficjelami rosyjskimi warianty uchylania się od sankcji, by wesprzeć sprzedaż do Rosji i zaopatrzenie w chiński sprzęt” – prognozuje ISW.

REKLAMA

Think tank także zauważył, że wcześniej Xi podpisał 16 porozumień z Alaksandrem Łukaszenką. W opinii analityków te umowy „mogą ułatwiać omijanie sankcji rosyjskich poprzez kierowanie produktów chińskich przez Białoruś”.

Tematem wizyty Xi będzie też prawdopodobnie zainteresowanie Chin mediacją na rzecz uregulowania wojny w Ukrainie na drodze negocjacji – dodał ISW. „Kreml zapowiedział, nie precyzując, że Putin i Xi planują podpisanie dokumentów dwustronnych” – wskazał ośrodek. Analitycy wyrazili przypuszczenie, że wizyta Xi w Moskwie to sposób „promowania chińskich starań, których celem jest przedstawianie Chin jako bezstronnego mediatora” w sprawach negocjacji pomiędzy Rosją i Ukrainą.

Ośrodek przypomniał, że Pekin przedstawił dotąd 12-punktowy plan pokojowy. Niemniej, „pozostaje niejasne, czego jeszcze konkretnie mogłyby dotyczyć propozycje chińskie dotyczące uregulowania wojny na drodze negocjacji” – dodał amerykański think tank.

REKLAMA