Kolejny etap walki z Kościołem katolickim. Nuncjatura apostolska w tym kraju została zamknięta

Papież Franciszek Źródło: PAP
Papież Franciszek Źródło: PAP
REKLAMA

Na wniosek władz Nikaragui nuncjatura apostolska w tym kraju została zamknięta, a pracujący tam dyplomata opuścił stolicę – Managuę – podał w sobotę portal Vatican News. Nie jest jasne, czy władze kraju zawiesiły czy też zerwały relacje dyplomatyczne, ale krok ten interpretowany jest jako kolejny etap walki z Kościołem katolickim.

Watykański portal poinformował, że charge d’affaires nuncjatury apostolskiej ksiądz Marcel Diouf opuścił w piątek Nikaraguę i przeniósł się na Kostarykę, zaś placówka dyplomatyczna została zamknięta „na wniosek rządu Nikaragui” z 10 marca.

REKLAMA

Wyjaśniono jednocześnie, że zgodnie z Konwencją Wiedeńską w sprawie relacji dyplomatycznych opiekę nad nuncjaturą apostolską, a więc ambasadą Watykanu i jej zasobami powierzono Republice Włoskiej.

Tydzień wcześniej zagraniczne media podały informację, że prezydent Nikaragui Daniel Ortega polecił zerwać stosunki dyplomatyczne z Watykanem. Potem pojawiły się doniesienia o zawieszeniu, a nie zerwaniu relacji. Ma to mieć związek z niedawną wypowiedzią papieża Franciszka dla argentyńskiego portalu informacyjnego Infobae, w którym Ortegę, prowadzącego walkę z Kościołem, nazwał „człowiekiem niezrównoważonym” i zarzucił mu, że chce przywrócić dyktaturę, jak tę komunistyczną czy hitlerowską.

W marcu zeszłego roku nuncjusz apostolski w Nikaragui polski arcybiskup Waldemar Stanisław Sommertag musiał opuścić misję dyplomatyczną pod wpływem silnych nacisków politycznych ze strony reżimu Ortegi.

Stolica Apostolska uznała wtedy tę postawę władz za „niewytłumaczalną”.

W lutym tego roku biskup Rolando Alvarez został skazany w Nikaragui na 26 lat więzienia po tym, gdy odmówił przymusowego wyjadu do USA wraz z innymi zwolnionymi więźniami. Został też pozbawiony obywatelstwa Nikaragui.

REKLAMA