Mają prawie 600 supermarketów na skraju bankructwa

Jedzenie w markecie. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
Jedzenie w markecie. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Sektor supermarketów przeżywa w Belgii znaczne trudności. Według badania tego sektora przeprowadzonego przez specjalistyczny magazyn Gondola i firmmę ds. danych GraydonCreditsafe, jeden na sześć supermarketów w Belgii znajduje się w trudnej sytuacji strukturalnej.

Konkretnie dotyczy to 576 sklepów. „Prędzej czy później grozi im bankructwo”, mówi Eric Van Den Broele z GraydonCreditsafe. Na tym nie koniec, bo także wiele innych belgijskich supermarketów również może napotkać trudności, a co drugi sklep ma zbyt niskie rezerwy finansowe, aby poradzić sobie z nieoczekiwanymi wstrząsami na rynku.

REKLAMA

Sektor supermarketów wypada znacznie gorzej niż inne belgijskie firmy. „Możliwe są dwa scenariusze: albo w niedalekiej przyszłości będziemy mieli dużo bankructw, albo będzie jeszcze więcej przejęć i na rynku pozostaną tylko najwięksi gracze, którzy wchłoną wszystkie mniejsze sklepy” – przewiduje Eric Van Den Broele.

W czasie kryzysu marże supermarketów spadły do ​​historycznych minimów. „Za 100 euro zapłacone przez klienta przy kasie w supermarkecie zostaje 1,29 euro” – mówi Aurélie Gerth z Carrefour.

Źródło: Le Soir

REKLAMA