Poparcie Macrona leci na łeb na szyję. Wynosi najmniej od czasu protestów „żółtych kamizelek”

Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. / foto: PAP/Abaca
REKLAMA

Poparcie dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona spadło do najniższego poziomu od czasu protestów „żółtych kamizelek” w 2019 roku – wynika z badania pracowni Ifop, opublikowanego w niedzielę przez tygodnik „Journal du Dimanche”. Francuskiego prezydenta popiera obecnie 28 proc. ankietowanych.

Tygodnik co miesiąc publikuje swój barometr polityczny, przygotowywany przez ośrodek Ifop. Jego najnowsze wyniki przyniosły złe wiadomości dla urzędującego prezydenta. Poparcie dla Emmanuela Macrona spadło do 28 proc. Jak zauważyła gazeta, francuski przywódca płaci cenę za niepopularną reformę systemu emerytalnego.

REKLAMA

Tak wysoki poziom dezaprobaty dla Macrona miał ostatnio miejsce pod koniec kryzysu związanego z protestami „żółtych kamizelek” – skomentował wyniki sondażu dyrektor Ifop Frederic Dabi, cytowany w „Journal du Dimanche”. Dabi przypomniał, że popularność polityka spadła o 13 procent od czasu jego reelekcji w maju 2022 roku.

Badanie przeprowadzono w dniach 9-16 marca na reprezentatywnej grupie 1928 osób w wieku powyżej 18 lat. Margines błędu wynosił od 1 do 2,3 proc.

REKLAMA