Słowacja jak poważne państwo. Otrzymuje TO w zamian za poradziecką broń dla Ukrainy

Słowacja - zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay
Słowacja - zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay
REKLAMA

Na terenie Słowacji stacjonuje obecnie grupa bojowa NATO składająca się z żołnierzy z USA, Niemiec, Polski, Holandii, Słowenii i Czech.

Ich zadaniem jest odstraszanie potencjalnego agresora od rozszerzenia agresji na kraje NATO. Wg AP, Słowacja, modernizując swoje uzbrojenie, przekazuje poradziecką broń, którą dysponowała słowacka armia, Ukrainie.

REKLAMA

Dotyczy to zestawów przeciwlotniczych S-300, poradzieckich śmigłowców, rakiet do wyrzutni rakiet Grad i dziesiątków pojazdów opancerzonych.

W zamian za to na terytorium Słowacji rozmieszczono amerykańskie, niemieckie i holenderskie baterie Patriot, a także niemieckie czołgi Leopard i zestawy przeciwlotnicze Mantis.

Słowacja przekazała Ukrainie broń wartą 168 mln euro, a obecnie rozważa przekazanie 10 ze swoich 11 myśliwców MiG-29. Jeden miałby trafić do słowackiego muzeum.

Słowacja nigdy już nie użyje MiG-ów, gdyż nie mają dla niej wartości, a mogą uratować Ukrainę. Bratysława podpisała już umowę na dostawy 14 myśliwców F-16 Block 70/72 z USA, ale ich dostawa ma ruszyć dopiero w 2024 roku.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Świecie w numerze 11-12 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA