Kolejne problemy ze Stadionem Narodowym. Można grać w marcu, ale w maju nie

PGE Stadion Narodowy w Warszawie. Foto: wikimedia/ Arne Müseler / www.arne-mueseler.com
PGE Stadion Narodowy w Warszawie. Foto: wikimedia/ Arne Müseler / www.arne-mueseler.com
REKLAMA

Mecz Polska-Albania na Stadionie Narodowym może się odbyć w terminie 27 marca, jednak pod warunkiem, że nie będzie wiał silny wiatr. Stołeczny ratusz wydał pozytywną decyzję z takim właśnie zastrzeżeniem. Co ciekawe, nie ma zgody na rozegranie meczów w późniejszym terminie, w tym finału Pucharu Polski, który tradycyjnie odbywa się 2 maja.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał pozytywną decyzję na zorganizowanie na Stadionie Narodowym imprezy masowej. Oznacza to, że mecz Polska-Albania może się tam odbyć 27 marca. W decyzji są jednak zastrzeżenia wynikające z wytycznych zawartych w decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

REKLAMA

„Tak jak informowaliśmy, wydaliśmy dzisiaj pozytywną decyzję na przeprowadzenie w dniu 27 marca imprezy masowej czyli meczu Polska-Albania, na Stadionie Narodowym z zastrzeżeniami wynikającymi z decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego” – przekazała rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth.

W decyzji PINB zaznaczył, że wprawdzie konstrukcja zadaszenia jest bezpieczna i może być użytkowana w zakresie płyty stadionu i trybun w sposób niezagrażający bezpieczeństwu ludzi, ale ma pewne zastrzeżenia.

Muszą być spełnione określone warunki. Dach ruchomy nad płytą stadionu powinien pozostać otwarty w okresie od pierwszego dnia listopada do pierwszego dnia maja. „Celem jest uniknięcie obciążenia śniegiem na części ruchomej zadaszenia. W przypadku, gdy zarządca stadionu będzie chciał czasowo zamknąć dach w tym okresie, może to zrobić pod warunkiem posiadania profesjonalnej prognozy meteorologicznej wykluczającej opady śniegu w czasie, gdy dach będzie zamknięty” – wyjaśnił PINB.

Nie można nic podwiesić do konstrukcji dachu bez zgody specjalistów. Dopuszczone jest obciążenie śniegiem „wywołujące deformacje pionowe max. 50 mm (zarządca dysponuje systemem monitoringu mierzącym przemieszczenia w sposób ciągły)”. Tu również wymagana jest profesjonalna prognozy pogody oraz możliwość odśnieżenia.

Wydaje się, że przy obecnej pogodzie najważniejsze wydaje się zalecenie dotyczące silnego wiatru. „W przypadku sztormowej prognozy silnego wiatru tj. powyżej 15 m/s. (wiatr średni 10-minutowy na wysokości 10 m nad terenem) użytkowanie stadionu w obszarze płyty i trybun jest zabronione” – wyjaśnił PINB.

Dodatkowo w decyzji określono jeszcze szczegóły techniczne, które muszą być spełnione, by impreza masowa mogła się odbyć. To już ostatnia decyzja pozwalająca na odbycie się na Stadionie Narodowym meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy Polska-Albania. Wydarzenie odbędzie się 27 marca.

Jednocześnie nie wydano zgody na rozegranie meczu finałowego Fortuna Puchar Polski 2023, który miał odbyć się 2 maja. Nie ma także pozwolenia na mecz towarzyski Reprezentacji Polski, który miał odbyć się 16 czerwca.

Według informacji RMF FM, zgody takiej nie wydała policja. Dlaczego? Tego służby na razie nie wyjaśniają. Niezły paradoks – na stadionie wybudowanym za miliardy złotych można grać w marcu, ale w maju i czerwcu nie.

REKLAMA