Boris Johnson przyznaje, że kłamał. Twierdzi, że nie chciał „celowo” oszukiwać parlamentarzystów

Boris Johnson. Foto: PAP/PA
Boris Johnson. Foto: PAP/PA
REKLAMA

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przyznał, że wprowadził w błąd parlamentarzystów w sprawie nielegalnych przyjęć organizowanych w jego biurze podczas ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, ale – według niego – nie zamierzał oszukiwać członków Izby Gmin. Johnson stał na czele brytyjskiego rządu od lipca 2019 do września 2022 roku.

Jak pisze we wtorek agencja Reutera parlamentarna komisja ds. przywilejów prowadzi dochodzenie w sprawie tzw. Partygate – kilkunastu przyjęć wydanych na Downing Street, kiedy bardzo surowe restrykcje przeciwepidemiczne zakazywały mieszkańcom Wielkiej Brytanii opuszczania domów i spotkań towarzyskich.

REKLAMA

W oświadczeniach, które Johnson składał po wybuchu skandalu, utrzymywał, że zasady obowiązujące podczas pandemii nie były łamane, a wytyczne sanitarne – przestrzegane.

Jednak raport ekspertów komisji opublikowany na początku marca stwierdza, że Johnson wprowadził posłów w błąd, oraz że dla byłego premiera powinno być oczywiste, iż w jego biurze łamane były obowiązujące zasady przeciwepidemiczne.

Były premier przekazał komisji dokumenty, które mają dowodzić, że nie miał zamiaru „celowo ani lekkomyślnie” oszukiwać członków parlamentu.

Komisja zapowiedziała, że rozważy argumenty przedstawione przez byłego premiera, ale że przekazane przez niego oświadczenie „nie zawiera żadnych nowych dowodów”.

W środę Johnson ma złożyć przed komisją zeznania.

Ujawniane przez media od jesieni 2021 roku kolejne informacje na temat przyjęć organizowanych na Downing Street podczas pandemii Covid-19 w istotnym stopniu spowodowały, że Johnson zaczął tracić poparcie posłów własnej Partii Konserwatywnej i w efekcie w zeszłym roku podał się do dymisji.

REKLAMA