Brutalnie zgwałcił i zabił 46-latkę. Trafi na długie lata do więzienia

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Na karę 25 lat więzienia skazał we wtorek poznański sąd apelacyjny Tomasza B., uznając go winnym kilkukrotnego zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa 46-letniej Anety M. w Środzie Wlkp. Wyrok jest już prawomocny.

Do zdarzenia doszło w grudniu 2021 roku w Środzie Wielkopolskiej. Ciało 46-letniej kobiety odkryto w nocy w okolicy jednego z dyskontów. Jak tłumaczyła wówczas prokuratura, „kobieta zmarła w wyniku doznanych obrażeń zewnętrznych i wewnętrznych powodujących wstrząs krwotoczny oraz w wyniku wychłodzenia organizmu”.

REKLAMA

Według ustaleń śledczych ofiarę i podejrzanego łączyła okazjonalna znajomość. Tomasz B. pracował w Środzie Wielkopolskiej. W dniu, w którym doszło do zdarzenia, mężczyzna spożywał z ofiarą alkohol w wynajmowanym przez Tomasza B. pokoju. Później oboje przenieśli się w pobliże sklepu, gdzie Tomasz B. wielokrotnie zgwałcił 46-latkę.

Proces mężczyzny ruszył w lipcu ub. roku. Ze względu na charakter sprawy i bez sprzeciwu którejkolwiek ze stron postępowania poznański sąd zdecydował o wyłączeniu jawności procesu.

Tomasz B. w przeszłości był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, dlatego odpowiada w warunkach tzw. multirecydywy. Czyny, jakie zarzuciła Tomaszowi B. prokuratura w akcie oskarżenia – czyli zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem i zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem – zagrożone są karą od 12 lat więzienia, do dożywotniego pozbawienia wolności. W mowie końcowej prokuratura domagała się dla mężczyzny kary dożywocia.

W listopadzie ub. roku Sąd Okręgowy w Poznaniu wydając wyrok zmienił kwalifikację prawną czynu i uznał Tomasza B. za winnego kilkukrotnego zgwałcenia 46-letniej Anety M. ze szczególnym okrucieństwem – i za to wymierzył mu karę 14 lat więzienia – a także za winnego spowodowania średnich obrażeń ciała (działając w warunkach recydywy) oraz nieudzielenia pomocy 46-latce – i za ten czyn wymierzył mu karę dwóch lat pobawienia wolności. Kara łączna orzeczona wobec Tomasza B. to 15 lat więzienia. Apelację od tego orzeczenia złożyła zarówno prokuratura, jak i obrońca oskarżonego.

We wtorek Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał prawomocny wyrok w tej sprawie, zmieniając orzeczenie sądu pierwszej instancji w ten sposób, że w ramach czynów przypisanych oskarżonemu uznał go za winnego tego, że „w dniu 5 grudnia 2021 roku w Środzie Wielkopolskiej na tyłach sklepu, będąc uprzednio skazanym za umyślne przestępstwo podobne, w ciągu pięciu lat po odbyciu co najmniej kary sześciu miesięcy pozbawienia wolności za to przestępstwo, działając z zamiarem ewentualnym dokonał zabójstwa Anety M.”.

Sąd wskazał, że czynu tego dokonał „poprzez zadawanie jej ciosów w okolice twarzy i brzucha, co spowodowało obrażenia zewnętrzne w okolicach głowy, jamy brzusznej, kończyn dolnych i górnych, otarć naskórka w obrębie jamy brzusznej, miednicy i kończyn dolnych oraz obrażenia wewnętrzne w postaci krwawienia wewnętrznego (…) co doprowadziło do wstrząsu krwotocznego na skutek krwawienia do jamy otrzewnej, jak i zaotrzewnowej, przy czym pozostawił ją nieprzytomną bez odpowiedniej odzieży na kilkustopniowym mrozie, co doprowadziło do śmierci Anety M. w wyniku wychłodzenia organizmu i wstrząsu krwotocznego, który to skutek przewidywał i na niego się godził. A nadto w tym samym czasie i miejscu działając ze szczególnym okrucieństwem stosując przemoc doprowadził Anetę M. do obcowania płciowego (…) tj. przestępstwa z art. 148 par. 2 punkt 2 kk, oraz art. 197 par. 1 i 4 kk (…) – i za to wymierzył mu karę 25 lat pozbawienia wolności”.

Ze względu na charakter sprawy uzasadnienie wyroku było niejawne.

REKLAMA