Policja ewakuowała port naftowy zablokowany przez strajkujących związkowców

Port naftowy Donges.
Port naftowy Donges. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia, Hervé Cozanet, CC BY-SA 3.0
REKLAMA

Policja odblokowała terminal naftowy Donges w departamencie Loara Atlantycka, który od tygodnia był okupowany przez strajkujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców.

W czasie interwencji policji w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do starć ze związkowcami – podała agencja AFP. Według źródła agencji siły bezpieczeństwa „rozpoczęły szarżę” na demonstrantów około godz. 2 w nocy.

REKLAMA

Rząd w nocy ogłosił również przymusową mobilizację do pracy strajkującego personelu w magazynie ropy Fos-sur-Mer w Delcie Rodanu. W przypadku niedoborów paliwa „będą kolejne rekwizycje” – poinformował we wtorek rzecznik rządu Olivier Veran w stacji RTL.

Z kolei minister transportu Clement Beaune ostro skrytykował blokady w rafineriach. Podał we wtorek w stacji France Inter, że w okolicach Delty Rodanu „połowa stacji paliw jest w trudnej sytuacji” z powodu braków paliwa.

Związkowcy z centrali CGT zapowiedzieli protesty wokół magazynu Fos-sur-Mer, podając, że jego pracownicy pracują obecnie pod nadzorem policyjnym.

REKLAMA