Dwudziestu deputowanych Dumy Państwowej Rosji zostało skazanych na 15 lat więzienia

Rosyjska Duma/fot. ilustracyjne/fot. YouTube/CCTV
Rosyjska Duma/fot. ilustracyjne/fot. YouTube/CCTV
REKLAMA

20 deputowanych do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej zostało zaocznie skazanych za naruszenie integralności terytorialnej i nienaruszalności granic Ukrainy, poinformowała w środę w Telegramie Prokuratura Generalna Ukrainy.

20 deputowanych do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej zostało uznanych za winnych naruszenia integralności terytorialnej i nienaruszalności granic Ukrainy (część 3 art. 110 Kodeksu karnego Ukrainy) w wyniku publicznego aktu oskarżenia prokuratorów Czerniowieckiej Prokuratury Okręgowej. Każdy z nich został skazany na 15 lat więzienia z konfiskatą mienia.

REKLAMA

Prokuratorzy udowodnili, że wskazani deputowani naruszyli integralność terytorialną i nienaruszalność granic Ukrainy, gdyż „Krótko przed inwazją na pełną skalę, 15 lutego 2022 r., poparli uchwałę o zwróceniu się do Prezydenta Federacji Rosyjskiej z prośbą o rozpatrzenie kwestii uznania pseudorepublik donieckiej i ługańskiej za suwerenne i niepodległe państwa” – czytamy w komunikacie.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Zaś 22 lutego 2022 roku głosowali za ratyfikacją „traktatu o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy” między krajem agresorem a „LNR/DNR”.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zauważyła, że Kreml później wykorzystał te decyzje jako formalny pretekst do rozpoczęcia inwazji na Ukrainę na pełną skalę i usprawiedliwienie agresji zbrojnej.

„Ponieważ skazani przebywają obecnie na terytorium Federacji Rosyjskiej, początek terminu odbywania kary ustala się od dnia ich faktycznego zatrzymania” – czytamy w komunikacie prokuratury generalnej, która poinformowała, że przygotowuje kolejne akty oskarżenia przeciwko pozostałym deputowanym Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej.

REKLAMA