Pekin zwiększa wpływy na Pacyfiku. Chińska firma wygrała przetarg

Port w Honiarze.
Port w Honiarze. / foto: Wikimedia, Phenss, CC BY-SA 4.0
REKLAMA

Państwowa chińska firma wygrała przetarg na przebudowę międzynarodowego portu w Honiarze, stolicy Wysp Salomona – ogłosiły władze tego kraju. Według komentatorów Pekin poszerza swoje wpływy na Pacyfiku, co niepokoi USA i ich sojuszników.

Chińska firma China Civil Engineering Construction Company (CCECC) była jedynym uczestnikiem przetargu – powiedział w środę agencji Reutera przedstawiciel ministerstwa rozwoju infrastruktury Wysp Salomona Mike Qaqara.

REKLAMA

Według agencji Reutera w tym tygodniu Honiarę mają odwiedzić delegacje z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Wyspy Salomona stały się jednym z epicentrów dyplomatycznej rywalizacji pomiędzy mocarstwami, gdy w 2022 roku podpisały z ChRL tajną umowę w sprawie bezpieczeństwa. Wywołała ona zaniepokojenie USA i ich sojuszników, w tym Australii, Nowej Zelandii i Japonii, które obawiają się poszerzania chińskich wpływów wojskowych na tym strategicznym obszarze.

Zarówno Pekin, jak i Honiara, zaprzeczają, że porozumienie umożliwi budowę stałej bazy marynarki wojennej Chin na Wyspach Salomona. Szczegóły umowy nie zostały jednak podane do wiadomości publicznej.

Rekonstrukcja portu w Honiarze jest częścią wartego 170 mln dolarów projektu finansowanego przez Azjatycki Bank Rozwoju (ADB), który ma na celu modernizację dróg i przystani. CCECC dostała już w 2022 roku kontrakt na realizację drogowej części tego przedsięwzięcia – podał Reuters, powołując się na władze Wysp Salomona.

Ekspert z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego Peter Connolly, który zajmuje się chińskimi projektami na Pacyfiku, ocenił, że przystanie są kluczowe dla gospodarki Wysp Salomona, ale są również obiektami o „podwójnym zastosowaniu” i mogą dać dostęp do regionu chińskiej marynarce wojennej. – Nie chodzi o bazy, chodzi o dostęp – podkreślił.

REKLAMA