Systemy Patriot dla Ukrainy szybciej niż zakładano

Zdjęcie ilustracyjne / System rakietowy PATRIOT / Foto: PAP/EPA
Zdjęcie ilustracyjne / System rakietowy PATRIOT / Foto: PAP/EPA
REKLAMA

W ciągu najbliższych kilku dni ukraińscy żołnierze zakończą szkolenie z obsługi amerykańskich systemów rakietowych Patriot; ćwiczenia realizowane w bazie Fort Sill w stanie Oklahoma na południu USA zostaną uzupełnione dodatkowym treningiem na terytorium Niemiec – powiadomiła we wtorek agencja AP.

Po szkoleniu w Niemczech żołnierze udadzą się na Ukrainę wraz z baterią systemu Patriot, której przekazanie zostało ogłoszone przez USA pod koniec grudnia ubiegłego roku. Nie ma jeszcze potwierdzonej daty rozmieszczenia amerykańskich wyrzutni na Ukrainie, lecz rozmówcy agencji AP zapewniali, że stanie się to „szybciej, niż pierwotnie zakładano”.

REKLAMA

Instruktorzy z USA przyznawali, że na początkowym etapie szkoleń w Fort Sill napotkali pewne trudności związane z barierą językową, lecz w kolejnych tygodniach byli pod wrażeniem sprawności ukraińskich żołnierzy, którzy bardzo szybko przyswajali wiedzę. „Wojskowi z Ukrainy są imponujący i błyskawicznie się uczą ze względu na ich rozległą wiedzę z zakresu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a także doświadczenie bojowe” – podkreślił w rozmowie z Associated Press dowódca bazy w Oklahomie generał Shane Morgan.

Przekonaliśmy się, jak zaradni są Ukraińcy, kiedy w pierwszych dniach szkolenia w jednym z pojazdów doszło do wycieku płynu chłodzącego. Naprawa, która w normalnych okolicznościach wymagałaby złożenia formalnego wniosku i kilku dni oczekiwania, została wykonana w około 20 minut – zauważył jeden z amerykańskich instruktorów.

„To pokazuje ich zdolności adaptowania się do sytuacji. Na Ukrainie nie będą mieli dni. Mogą mieć tylko minuty” – dodał.

Szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi systemów Patriot rozpoczęły się w połowie stycznia. Jak informował wówczas amerykański resort obrony, ćwiczenia w Oklahomie miały objąć od 90 do 100 wojskowych. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zapowiadał, że Pentagon zobowiązał się skrócić czas tych szkoleń ze standardowych 10 miesięcy do około 10 tygodni.

Fort Sill, gdzie odbywają się ćwiczenia, jest jednym z czterech podstawowych ośrodków szkoleniowych sił zbrojnych USA i siedzibą szkoły artylerii polowej, która kształci żołnierzy od ponad wieku.

REKLAMA