Tak się kończą socjalistyczne rządy. Coraz mniej osób zadowolonych z życia w europejskiej stolicy

Mer Paryża Anne Hidalgo ubiega się o reelekcję. Zdjęcie: EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON Dostawca: PAP/EPA.
Mer Paryża Anne Hidalgo. Zdjęcie: EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

Coraz mniej paryżan jest zadowolonych z życia w stolicy Francji – wynika z sondażu Ifop-Fiducial dla dziennika „Le Figaro” i Sud Radio. Poparcia dla socjalistycznej mer Paryża Anne Hidalgo nie zwiększają przedłużające się strajki pracowników komunalnych miasta przeciwko reformie emerytalnej.

Jak pokazuje sondaż, co prawda 77 proc. mieszkańców Paryża jest wciąż zadowolonych z życia w stolicy, jednak w porównaniu z 2018 rokiem jest to spadek o 11 pkt. proc. Jeszcze wyraźniejszy spadek widać wśród tych, którzy są „bardzo zadowoleni” z życia w Paryżu: w 2011 roku było to 41 proc. mieszkańców, podczas gdy obecnie jest to jedynie 26 proc.

REKLAMA

Około 30 proc. mieszkańców centrum Paryża, ale także innych okręgów, deklaruje niezadowolenie z codziennego życia w stolicy. Jak zauważa „Le Figaro”, niezadowolenie z zarządzania miastem przez mer Hidalgo widać również w tych okręgach miejskich, w których rządzi lewica.

W 2011 roku 50 proc. badanych uważało, że Paryż rozwija się „raczej dobrze”; obecnie jest to jedynie 19 proc. Odsetek tych, którzy uważają, że rozwija się „raczej źle” wynosi 59 proc. w porównaniu do 36 proc. w 2011 roku. Tylko jedna trzecia badanych uważa, że miasto stało się piękniejsze. Ponadto 68 proc. paryżan ocenia negatywnie wyniki walki z zanieczyszczeniami i zmianami klimatu. Odsetek ten wzrósł o 11 proc.

REKLAMA