Kolacja prezydencka Macrona i Karola III w Wersalu może zostać przesunięta z powodu protestów

Muzeum d'Orsay Fot. Twitter RAchida Dati
Muzeum d'Orsay Fot. Twitter RAchida Dati
REKLAMA

W związku z protestami przeciwko reformie emerytalnej, władze rozważają przeniesienie miejsca kolacji Emmanuela Macrona z królem Wielkiej Brytanii Karolem III. Miała się ona odbyć na zamku w Wersalu.

Jak informuje BFM TV, francuskie władze rozważają jednak przeniesienie miejsca kolacji, która jest zaplanowana na poniedziałek 27 marca z okazji wizyty we Francji króla Wielkiej Brytanii Karola III.

REKLAMA

Powodem są demonstracje przeciwko reformie emerytalnej, które mogłyby zakłócić „bezpieczeństwo przyjęcia”. Podczas tej pierwszej wizyty brytyjskiego monarchy po drugiej stronie kanału La Manche „konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie” – mówią źródła w Pałacu Elizejskim.

Na naradę wezwano kierownictwo wszystkich agend Departamentu Porządku Publicznego i Ruchu Drogowego Prefektury Paryskiej Policji. Kontaktowano także służby brytyjskie, które są zaniepokojone w obliczu obecnych napięć społecznych we Francji.

Brytyjskie królewskie służby protokolarne skontaktowały się z francuskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, aby nawet zmodyfikować niektóre aspekty podróży króla. Ten ma w szczególności zrezygnować w czasie wizyty z pieszych spacerów i witania się z przypadkowymi osobami.

Wizyta Króla we Francji rozpocznie się planowo w niedzielę 26 marca i zakończy w środę 29 marca. Król ma się też udać do Bordeaux. W Paryżu odwiedzi zaś Musée d’Orsay i zostanie przyjęty przez prezydenta Emmanuela Macrona.

REKLAMA