Odebrali im prawa rodzicielskie zanim urodziło się dziecko. „Brak umiejętności”

Kobieta w ciąży.
Kobieta w ciąży. (Zdj. pixabay.com)
REKLAMA

Opieka społeczna w Hiszpanii zdecydowała o odebraniu rodzicom prawa do opieki nad dzieckiem jeszcze zanim się urodziło. Decyzję tę podtrzymał sąd. Urzędnicy stwierdzili „brak umiejętności rodzicielskich”.

Dziecko urodziło się w trakcie procesu sądowego. Na mocy decyzji administracyjnej umieszczono je w pogotowiu opiekuńczym, a później w rodzinie zastępczej.

REKLAMA

Sprawa trwa od 2019 roku, kiedy komisja administracyjna ds. nieletnich w Toledo zdecydowała o odebraniu rodzicom prawa do opieki nad dzieckiem, kiedy kobieta była jeszcze w ciąży.

Urzędnicy jako argument podawali sytuację, w jakiej znalazło się troje innych małoletnich tej samej pary, które przebywają w państwowej placówce opiekuńczej, bez nadziei na powrót do domu rodzinnego.

Rodzice złożyli odwołanie do sądu jeszcze przed urodzeniem się kolejnego dziecka, domagając się prawa do opieki nad nim i zapewniając o przezwyciężeniu nałogów. Sąd rejonowy przychylił się do ich wniosku.

Wówczas państwowa komisja ds. nieletnich złożyła apelację i sprawa trafiła do sądu w Toledo. Podczas procesu komisja zwróciła uwagę na konfliktowość pary i przemoc w rodzinie, zaniedbywanie zdrowia przez kobietę podczas ciąży i jej ograniczoną zdolność do opieki nad dzieckiem.

Para znajdowała się w nieustannym kryzysie ze względu na alkoholizm ojca i zażywanie środków psychotropowych przez matkę, u której dochodziło do epizodów psychotycznych – podkreśliła komisja. Wskazywano na „niedojrzałość” kobiety i „bierność” ojca i powołano się na liczne raporty ekspertów, którzy sprzeciwili się odebraniu dziecka rodzinie zastępczej, do której trafiło.

Sąd ostatecznie przyznał rację urzędnikom i podtrzymał w mocy odebranie praw rodzicielskich. Podkreślił całkowitą integrację małoletniego w nowej rodzinie oraz zauważył, że między rodzicami biologicznymi dochodzi do kolejnych konfliktów w związku z zajściem przez kobietę w ciążę z osobą spoza relacji.

„Powrót dziecka do biologicznych rodziców oznaczałby dla niego traumatyczne sytuacje” – stwierdził sąd. „Żadne z rodziców biologicznych nie jest w stanie zaspokoić potrzeb małoletniego, a najlepszym dla niego rozwiązaniem byłaby adopcja przez rodzinę zastępczą” – dodał.

REKLAMA