Coś się szykuje? Scholz też zapewnia, że system bankowy jest stabilny

Olaf Scholz i Mark Rutte / Foto: PAP/EPA
Olaf Scholz i Mark Rutte / Foto: PAP/EPA
REKLAMA

System bankowy w Europie jest stabilny – oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Scholz w piątek w Brukseli po zakończeniu dwudniowego szczytu Unii Europejskiej. Z oceną tą zgodził się premier Holandii Mark Rutte.

Drugi dzień posiedzenia Rady Europejskiej był poświęcony m.in. obawom czy kłopoty banków amerykańskich i szwajcarskich nie wywołają efektu domina w UE.

REKLAMA

Scholz był dopytywany przez dziennikarzy, jak jego optymizm ma się do faktu, że akcje Deutsche Bank w ostatnim czasie wyraźnie straciły na wartości.

Zdaniem kanclerza Deutsche Bank jest rentowny i „nie ma powodów, by wątpić w jego przyszłość”. „Deutsche Bank gruntownie zreorganizował i zmodernizował swój model biznesowy i jest bardzo rentownym bankiem” – podkreślił Scholz.

Diagnozę szefa niemieckiego rządu podziela premier Holandii Rutte, który wyraził przekonanie, że kryzys bankowy w strefie euro jest mało prawdopodobny.

Rutte podkreślił, że sektor ten jest znacznie silniejszy, niż 10 lat temu, dzięki reformom przeprowadzonym po poprzednim kryzysie finansowym.

Powinniśmy się niepokoić? Morawiecki zapewnia, że „Polski system bankowy jest bardzo bezpieczny”

REKLAMA