Asteroida wielkości pociągu blisko Ziemi. O godzinie 20:49 czasu polskiego przeleci pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca

Asteroida 2023 DZ2. Obrazek ilustracyjny. Źródło: NASA
Asteroida 2023 DZ2. Obrazek ilustracyjny. Źródło: NASA
REKLAMA

W sobotę o godzinie 20:49 czasu polskiego pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przeleci asteroida; tak wielki obiekt przelatuje obok Ziemi raz na 10 lat – poinformowała CNN, powołując się na Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Asteroida przeleci w odległości 175 tys. km od Ziemi. Jej średnica szacowana jest na 40-90 m. Gdyby obiekt o takich wymiarach uderzył w Ziemię, zniszczyłby całe duże miasto – napisała CNN.

REKLAMA

Obiekt, nazwany przez naukowców „2023 DZ2”, został odkryty zaledwie miesiąc temu. NASA poinformowała, że jest to dobra okazja dla astronomów, by poszerzyć swoją wiedzę o asteroidach – na wypadek gdyby w przyszłości odkryto niebezpieczny obiekt, który mógłby potencjalnie uderzyć w Ziemię.

„Nie ma szans na to, aby ten +city killer+ (+zabójca miasta+ – PAP) uderzył w Ziemię, ale to, że przelatuje blisko, stwarza wspaniałą okazję do obserwacji” – powiedział szef Biura Obrony Planetarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej Richard Moissl, cytowany przez CNN. Dodał, że asteroida „2023 DZ2” jest „obiektem interesującym z punktu widzenia nauki”.

Dzięki temu, że asteroida będzie przelatywać tak blisko Ziemi, można ją zaobserwować przez lornetkę lub mały teleskop na całym świecie. Transmisję na żywo z jej przelotu będzie prowadzić The Virtual Telescope Project – strona internetowa zajmująca się relacjonowaniem i udostępnianiem w czasie rzeczywistym najważniejszych zjawisk na niebie – czytamy w powiadomieniu.

Obiekt ma powrócić w pobliże Ziemi w 2026 roku. Naukowcy stwierdzili, że również wówczas nie będzie stanowił zagrożenia dla naszej planety.

REKLAMA