Transseksualny mężczyzna celująco zdał testy na policjanta. Kosztem kobiet

Hiszpańska policja / Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Kevin.B, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Hiszpańska policja / Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Kevin.B, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
REKLAMA

Facet, który zmienił płeć w trakcie egzaminów na policjanta, już jako „kobieta” osiągnął najlepsze wyniki w testach fizycznych w kategorii dla niewiast. Wywołało to polemikę w Hiszpanii, w której rzecz miała miejsce.

Transseksualny kandydat na policjanta z miejscowości Torrelodones koło Madrytu już w trakcie egzaminów konkursowych w marcu zmienił płeć. Osiągnął najlepsze wyniki w próbach sprawności fizycznej w kategorii kobiet, co specjalnie nie dziwi, ale pozostali kandydaci-kobiety poczuli się oszukani. Nic dziwnego, bo kandydatów było 400, a miejsc tylko 6.

REKLAMA

O sprawie pisze dziennik „ABC”. Transseksualista jeszcze podczas testów teoretycznych legitymował się jako mężczyzna. Dwa miesiące później, podczas sprawdzianu sprawności fizycznej, przedstawił się już jako transseksualna kobieta i powołał się na ustawę „postępowej” władzy kraju, która weszła w życie 2 marca.

Podczas testów sprawności fizycznej kandydat rzucał np. piłką o wadze trzech kilogramów przeznaczoną dla kobiet, a nie pięciokilogramową dla mężczyzn, osiągając bardzo dobre wyniki. Pobijał też wszelkie rekordy – według norm obowiązujących dla kobiet – w biegach, pływaniu i w skokach w dal.

Kandydat wyjaśnił, że czuje się kobietą, i pokazał wniosek o zmianę płci złożony w rejestrze stanu cywilnego i poświadczony przez pełnomocnika. Radny ds. sportu w Torrelodones Victor Arcos przypomniał jednak, że zgodnie z nowym tzw. „prawem trans” decyzja o zmianie płci wymaga potwierdzenia po trzech miesiącach od czasu złożenia wniosku, co w tym przypadku nie miało miejsca. Może być dyskwalifikacja, ale cala historia pokazuje absurdy genderowych zabaw.

Enrique Lopez z regionalnego ministerstwa ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych w Madrycie powiedział, że prawo trans teoretycznie zmierza do równości osób transseksualnych, ale jego prawdziwym rezultatem jest wielka nierówność między kobietami i mężczyznami. Przyczyną jest łatwość zmiany płci w rejestrze cywilnym. Ostrzegł, że taka sytuacja jak w Torrelodones będzie się powtarzać podczas egzaminów konkursowych na różne stanowiska publiczne.

Od 2 marca w Hiszpanii każdy, kto ukończył 16 lat, może zmienić płeć i imię bez wcześniejszego orzeczenia sądu i terapii hormonalnej. Wystarczy tylko wypełnienie formularza, dowód osobisty i świadectwo urodzenia. Jedyny wymóg to potwierdzenie decyzji o zmianie płci po trzech miesiącach od rozpoczęcia procedury w urzędzie stanu cywilnego.

REKLAMA