Rząd brytyjski zakaże sprzedaży nabojów do syfonów, oznakuje osoby wykonujące prace społeczne i nakaże im np. myć radiowozy

Fot. ilustr. Twitter
REKLAMA

Sprzedaż pojemników z zawartością podtlenku azotu ma być ograniczona i ściśle ograniczona tylko do koniecznych celów. Gaz ten jest stosowany jest m.in. w medycynie jako środek znieczulający oraz w syfonach kuchennych.

Bywa też nazywany „gazem rozweselającym” i znalazł sobie spore grono użytkowników wśród młodzieży. Podobny proceder trwa od dłuższego czasu także w innych krajach europejskich. Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w niedzielę w wystąpieniu minister ds. mieszkalnictwa i społeczności Michael Gove, że wprowadzi zakaz sprzedaży podtlenku azotu.

REKLAMA

Na antenie Sky News, minister dodał, że „każdy, kto miał okazję spacerować po parkach naszych dużych miast, widział te małe srebrne naboje”, które są wykorzystywane jako narkotyk. Dodał, że jego użytkownicy narażają się, bo ma to negatywny efekt psychologiczny i neurologiczny i „przyczynia się do zachowań aspołecznych”.

„Musimy ograniczyć nowe przejawy używania narkotyków, a te pojemniki z gazem rozweselającym są rosnącą plagą” – dodał Michael Gove. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii zostało zaalarmowane w listopadzie „niepokojącym” wzrostem „rekreacyjnego” używania podtlenku azotu w niektórych regionach Europy.

Rosnąca popularność środka, zwłaszcza wśród młodych ludzi, wynika z jego dostępności i niskiej ceny. Gaz ten jest ceniony ze względu na krótkie efekty psychoaktywne – około trzech do czterech minut – po wdychaniu. W Holandii posiadanie i sprzedaż podtlenku azotu jest już zabroniona od 1 stycznia, a nad podobnym krokiem zastanawiają się i inne kraje.

Zakaz sprzedaży podtlenku azotu ogłosi w poniedziałek premier Rishi Sunak, razem z całym zestawem środków zapobiegania drobnej przestępczości. Wśród propozycji ma być np. to, że przestępcy będą musieli samodzielnie usunąć swoje graffiti w ciągu 48 godzin. W czasie wykonywania kar prac społecznych, osoby na nie skazane mają też np. nosić wyróżniające się kombinezony i kurtki. Wśród prac społecznych ma też np. mycie… radiowozów policji.

REKLAMA