Duży spadek Platformy Obywatelskiej, Konfederacja zyskuje najwięcej. Najnowszy sondaż poparcia partii politycznych

Wybory/Obrazek ilustracyjny/Foto: PAP
Wybory/Obrazek ilustracyjny/Foto: PAP
REKLAMA

Jeszcze w grudniu 2022 roku Kantar Public twierdził, że Platforma Obywatelska wraz z przystawkami wyprzedza w sondażach Prawo i Sprawiedliwość wraz z przystawkami. Teraz nastąpiła bolesna korekta na niekorzyść Tuska i spółki. PO traci najwięcej w najnowszym badaniu. Najwięcej zyskuje natomiast Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Biorąc pod uwagę odpowiedzi tylko zdecydowanych wyborców, wg sondażu Kantar Public na prowadzeniu jest Prawo i Sprawiedliwość z przystawkami (Solidarna Polska, Republikanie). Na władzę głos chce oddać 35,7 proc. badanych, co jest spadkiem o 1,8 pp. w stosunku do poprzedniego badania tego ośrodka.

REKLAMA

Aż 5,6 pp. traci Platforma Obywatelska wraz z przystawkami (Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). Na Tuska i spółkę aktualnie chce głosować 26,2 proc. ankietowanych.

Delikatnie wyborców tracą Polska 2050 i Lewica. W obu przypadkach mowa o 9,5 proc. poparciu i spadku o 0,7 pp.

Najwięcej zyskuje natomiast Konfederacja Wolność i Niepodległość. Na sojusz Nowej Nadziei (dawniej KORWiN), Ruchu Narodowego i Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna głos chce oddać 8,3 proc. badanych. To wzrost o 2,6 pp.

Pod progiem wyborczym znalazłby się PSL (4,8 proc.), Kukiz’15 (3,6 proc.), Porozumienie (1,2 proc.) i AgroUnia (1,2 proc.).

REKLAMA