To ma być pokaz siły NATO. Wielkie ćwiczenia artyleryjskie z udziałem Polski

Armatohaubica Krab. Foto: PAP
Armatohaubica Krab. Foto: PAP
REKLAMA

Na poligonie w Oksbol na zachodzie Danii odbywają się największe od zakończenia zimnej wojny ćwiczenia artyleryjskie w tym kraju z udziałem wojsk z 9 krajów NATO, w tym Polski, pod dowództwem USA. Manewry Dynamic Front mają pokazać siłę państw sojuszniczych.

„Chcemy wysłać Rosji silny sygnał odstraszania, pokazać, że mamy zdolność i wolę współpracy ponadnarodowej w NATO” – oświadczył dowódca duńskiego pułku artylerii płk Michael Aksel Villumsen. Jak dodał, „wojna na Ukrainie, gdzie na froncie liczy się artyleria, jest ważnym elementem ćwiczeń”.

REKLAMA

W manewrach biorą udział m.in. amerykańskie wyrzutnie rakietowe HIMARS, polskie armatohaubice Kraby z żołnierzami z 5. Lubuskiego Pułku Artylerii oraz francuskie CAESAR. Wsparcia z powietrza udzielają amerykańskie myśliwce F-16, a z morza okręty NATO.

Prawie 50-tonowe Kraby przemieszczają się między stanowiskami ogniowymi po publicznych drogach, budząc zainteresowanie duńskich kierowców.

Jak podały duńskie siły zbrojne, „ważną częścią szkolenia jest przećwiczenie standardu łączności ASCA”.

Według Villumsena położona strategicznie na zachodzie Morza Bałtyckiego stosunkowo niewielka Dania pełni kluczową rolę w zapewnieniu logistycznego wsparcia wojskom USA w przypadku konieczności ich przetransportowania na wschód Europy. Do tego celu może służyć położony niedaleko poligonu w Oksbol port w Esbjergu na Morzu Północnym, gdzie wcześniej ćwiczyły już wojska amerykańskie.

REKLAMA