Podzespoły do koreańskich czołgów powstaną w Kaliszu

Rozładunek koreańskich czołgów K2 dla polskiej armii w Gdyni. Foto: MON
Rozładunek koreańskich czołgów K2 dla polskiej armii w Gdyni. Foto: MON
REKLAMA

Po podpisaniu umowy na produkcję czołgów koreańskich K-2PL część produkcji będzie się odbywała w Polsce. W Kaliszu będą produkowane podzespoły, o czym poinformował prezes zarządu WSK „PZL-Kalisz” Jacek Jankowski.

Jankowski dodał, że kontrakt będzie się wiązać z transferem najnowocześniejszych technologii i linii produkcyjnych do kaliskiego zakładu, co „bardzo pomoże firmie i pozwoli w szybkim tempie wejść na wyższy poziom technologiczny i produkcyjny”.

REKLAMA

Jankowski wyjaśnił, że kontrakt ma charakter wieloletni – podzespoły będą wciąż produkowane z uwagi na okres żywotności pojazdów, który jest szacowany na 20, 30 lat. Jest to też szansa na zwiększenie zatrudnienia i gwarancję pracy dla obecnych pracowników.

Polska Grupa Zbrojeniowa i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne oraz południowokoreańska firma Hyundai Rotem Company podpisały w piątek umowę o utworzeniu konsorcjum. Jego celem będzie wspólne oferowanie Wojsku Polskiemu czołgów K-2PL, które mają powstać w wyniku polsko-koreańskiej współpracy przemysłowej.

Produkcja czołgów i elementów składowych będzie odbywać się w Stalowej Woli i właśnie w Kaliszu. WSK „PZL-Kalisz” S.A. jest zakładem produkcyjnym działającym głównie w branży lotniczej. Obecnie w zakładzie i spółce od niej zależnej zatrudnione są łącznie 594 osoby. Zdaniem prezesa produkcja podzespołów na potrzeby czołgów K-2PL powinna ruszyć w 2025 roku.

Źródło: PAP

REKLAMA