Urzędnicy wyłudzili miliony na „ukraińskich uchodźców wojennych”

Uchodźcy wojenni z Ukrainy.
Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. PAP/Avalon
REKLAMA

Siły bezpieczeństwa Rumunii rozbiły siatkę nieuczciwych urzędników z okręgu Marmarosz, na północy kraju, którzy mieli wyłudzić od państwa 2 mln euro w związku z przyjmowaniem uchodźców wojennych z Ukrainy – podały lokalne media.

Praktyki nieuczciwych pracowników samorządu terytorialnego zostały potwierdzone przez policję, która w piątek przeprowadziła działania kontrolne na terenie dziewięciu gmin okręgu Marmarosz.

REKLAMA

Portal Hotnews ustalił w prokuraturze, że funkcjonariusze zebrali dowody potwierdzające wyłudzanie pieniędzy z tytułu przyjmowania na terenie gmin ukraińskich uchodźców.

“Policjanci w trakcie 203 przeszukań znaleźli ważne dokumenty, które mogą mieć związek ze śledztwem” – poinformowała rumuńska policja cytowana przez media.

Sprecyzowano, że proceder polegał na “bezprawnym pobieraniu z budżetu państwa środków na zakwaterowanie i wyżywienie osób z Ukrainy w okresie marzec-grudzień 2022 roku”. Pieniądze miały zostać wypłacone z rządowego funduszu rezerwy budżetowej przeznaczonego na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Śledczy potwierdzili, że część zgłoszonych nieruchomości, w których rzekomo mieli przebywać uchodźcy, to domy dopiero budowane lub w zaawansowanym stanie degradacji, często bez drzwi i okien.

REKLAMA