Konfederacja z piątką dla rolników. „Polski rolnik będzie mógł się swobodnie rozwijać i będzie mógł zarabiać na swojej pracy” [VIDEO]

Konrad Sajkowski, Michał Urbaniak i Anna Bryłka / Foto: screen YouTube/Konfederacja
Konrad Sajkowski, Michał Urbaniak i Anna Bryłka / Foto: screen YouTube/Konfederacja
REKLAMA

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Konfederacja ogłosiła swoją piątkę dla rolników. Jak podkreślali przedstawiciele tego ugrupowania, dziś rząd warszawski nie radzi sobie z kryzysem w rolnictwie i zalewem ukraińskiego zboża.

– W świecie, w którym Unia Europejska, polski rząd, czy ekoaktywiści próbują zniszczyć działalność polskiego rolnika, my mówimy jasno: chcemy normalności, chcemy swobody dla polskiego rolnika, chcemy ochrony polskiej ziemi i polskiej produkcji, ponieważ to daje nam bezpieczeństwo żywnościowe. A bezpieczeństwo żywnościowe daje nam niezależność i możliwości do rozwoju naszego państwa – mówił Michał Urbaniak.

REKLAMA

Jak zaznaczył poseł, „jeśli nie będziemy w stanie wykarmić Polaków, jeśli rolnik nie będzie w stanie wyprodukować żywności dla Polaków, to będziemy uzależnieni jeszcze bardziej niż teraz od innych państw”.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Konfederacja przedstawiła swoją piątkę dla rolników. Urbaniak podkreślał, że jest to „program normalności”.

– To jest program, który będzie powodował, że polski rolnik będzie mógł się swobodnie rozwijać i będzie mógł zarabiać na swojej pracy, ponieważ rolnicy nie chcą tylko dopłat, nie chcą ściskającej im gardło ręki państwa w ich pracy, chcą swobody produkcji, chcą normalności, chcą sami na siebie zarobić – wskazał.

– Widzimy, co się stało w ostatnich miesiącach, przez ostatni rok wjechały setki tysięcy ton zboża z Ukrainy, Jarosław Kaczyński próbował wprowadzać projekty, pod którymi podpisałaby się Sylwia Spurek, a polski rolnik na tym cierpiał – skwitował.

Piątka Konfederacji dla rolników:

1. Swoboda działalności rolnej
2. Żywność od rolnika bez pośrednika
3. Uproszczenie przepisów budowlanych
4. Biopaliwa do ciągnika bez urzędnika
5. Dopłaty do produkcji, nie do hektara

– Pierwsze to jest swoboda działalności rolnej. Mniej biurokracji, mniej przepisów, odsuwamy urzędnika od pracy rolnika – wyjaśniał Konrad Sajkowski. – Drugie to jest uwolnienie rolniczego handlu detalicznego. Żywność od pola do stołu bez pośredników – mówił. – Trzecie to jest uproszczenie przepisów budowlanych dla rodzinnych gospodarstw rolnych – kontynuował. – Czwarte to biopaliwa produkowane w gospodarstwie, na potrzeby gospodarstwa. Bez podatków, bez zbędnej biurokracji – dodał. – I piąte, dopłaty do produkcji, nie do hektara. Zmiana tego systemu dopłat, które są wypłacane do likwidacji gospodarstw, na te, które będą je rozwijać – zakończył.

Anna Bryłka zaznaczyła natomiast, że wartość eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych wyniosła w 2022 roku niemal 48 mld euro.

– Mówimy o tak silnej branży eksportowej, mówimy o branży, która gwarantuje bezpieczeństwo żywnościowe Polski, mówimy o branży, która w ostatnich miesiącach ma gigantyczne problemy, z którymi muszą walczyć na co dzień polscy rolnicy – powiedziała.

Wskazała też, że rząd warszawski wciąż nie wie, jak rozwiązać problem niekontrolowanego, pod względem ilości i jakości, importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy, a sam wicepremier Henryk Kowalczyk „nie wie nawet, jaki wniosek, o jaką klauzulę ochronną ma złożyć do Komisji Europejskiej”.

Anna Bryłka zwróciła także uwagę na coraz wyższe koszty produkcji. – Te koszty wzrosły o kilkaset procent. Koszty energii, koszty paliwa, koszt nawozów, koszt środków ochrony roślin – wyliczała.

REKLAMA