Zełenski w Polsce. PiS ograniczy Polakom prawo do noszenia broni

Mariusz Kamiński Źródło: PAP/Tomasz Gzell
Mariusz Kamiński Źródło: PAP/Tomasz Gzell
REKLAMA

W środę 5 kwietnia spodziewamy się oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Z tej okazji MSWiA wprowadza zakaz noszenia broni w Warszawie.

„Wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadnione koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas mającej odbyć się w Polsce w dniu 5 kwietnia 2023 r. oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy, Pana Wołodymyra Zełeńskiego” – można przeczytać w uzasadnieniu rozporządzenia, pod którym podpisał się szef MSWiA Mariusz Kamiński.

REKLAMA

Warszawski rząd usprawiedliwia zakaz sytuacją geopolityczną:

„Mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną, a przede wszystkim prowadzone działania wojenne na terytorium sąsiedniej Ukrainy wynikające z trwającej od ponad roku agresji Federacji Rosyjskiej na to państwo, zasadne jest przyjęcie rozwiązań, które na czas planowanej w Polsce wizyty przywódcy państwa ogarniętego wojną wzmocnią bezpieczeństwo i porządek publiczny” – czytamy.

Z dalszej części dowiadujemy się, że „wprowadzenie zakazu noszenia oraz przemieszczania broni dla osób posiadających ją legalnie jest zgodne z przepisami ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji i ma na celu wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzenia właściwej atmosfery planowanych rozmów, np. na skutek zagubienia broni przez jej posiadacza bądź siłowego jej odebrania przez inne osoby”.

„Należy także zauważyć, że obecnie w Polsce oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami RP obowiązuje wprowadzony na mocy zarządzenia Prezesa Rady Ministrów drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO) oraz dodatkowo na całym terytorium RP obowiązuje trzeci stopień alarmowy CRP (stopień CHARLIE-CRP). Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem obowiązywania zakazu noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym broni, tj. z dniem 5 kwietnia 2023 r.” – czytamy.

REKLAMA