
VTB, drugi pod względem wielkości rosyjski bank, ogłosił w środę stratę ponad 7 mld euro w 2022 roku z powodu „bezprecedensowych” sankcji. W odwecie za rosyjską agresję na Ukrainie, m.in. bank ten został wykluczony z międzynarodowego systemu płatniczego Swift.
„W 2022 roku VTB Group stanęła w obliczu bezprecedensowych trudności i wyzwań. (…) Staliśmy się pierwszym celem maksymalnie możliwych sankcji, co doprowadziło do znacznych strat” – stwierdził Dmitrij Pianow, dyrektor finansowy VTB.
Może to być przykład na to, że sankcje jednak działają, ale warto przypomnieć też trudności innych banków na świecie i to z krajów, które żadnych sankcji obawiać się nie muszą. Nie można wykluczyć, że taki komunikat zwalający winę na sankcje to próba ukrycia także innych kłopotów.
Bank WTB (Wniesztorgbank) to rosyjski bank komercyjny z siedzibą w Petersburgu. Do niedawna był jedną z wiodących instytucji finansowych Rosji, a jego głównym akcjonariuszem jest rząd. W 2011 roku została częściowo sprywatyzowana i sprzedano 10% akcji.
W kwietniu 2022 r. Rada Unii Europejskiej nałożyła na bank sankcje za wspieranie rządu Federacji Rosyjskiej. WTB zarządza aktywami o wartości prawie 14,53 mld dolarów i ustępuje tylko instytucji Sberbank.
🇷🇺VTB Bank, el segundo banco más grande de Rusia , anuncia una pérdida de $ 7.7 mil millones en 2022 debido a las sanciones.
"La principal causa fue que entre el 24 de febrero y el 10 de marzo, hasta que se limitó el retiro de divisas, fueron retirados 26.000 millones de… pic.twitter.com/ZMjHD7wqHw— Federico Alves, Econ. (@federicoalves) April 5, 2023
Źródło: AFP