Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed epidemią cholery. Na ten moment ogniska choroby odkryto jedynie w państwach afrykańskich, ale zdaniem WHO zagrożenie jest globalne.
Cholera został wykryta w 24. państwach afrykańskich m.in. w Tanzanii, RPA, Zimbabwe i Zambii. Na szybki rozwój epidemii wpływa niski standard higieny w tym regionie.
Eksperci z WHO apelują do innych państw świata, o pomoc dla Afryki. Twierdzą, że jeśli nie uda się zwalczyć epidemii na Czarnym Lądzie, to problem może stać się globalny.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że istnieje skuteczna szczepionka do walki z chorobą, jednak nie ma jej wystarczająco dużo.
– Dotychczas do Kenii, Republiki Konga i Mozambiku skierowano już blisko 3,5 miliona dawek szczepionek – poinformował dyrektor Regionalny WHO Matszidiso Moeti.
Czym jest cholera? Objawy cholery
Cholerę wywołuje bakteria – szczep przecinkowca cholery. Do zakażenia może dojść przez pokarm, a pierwsze objawy pojawiają się w ciągu 5 dni od spożycia bakterii.
Cholera to choroba układy pokarmowego – towarzyszą jej wymioty oraz biegunka. Nie występuje gorączka, ale organizm szybko się odwadnia, co może prowadzić nawet do śmierci.
Ważne jest, by chorobę rozpoznać odpowiednio wcześnie i podać antybiotyki oraz uzupełniać elektrolity. Śmiertelność wśród nieleczonych przypadków może wynosić nawet ponad 50 proc.