Ziobro przekaże istotne uprawnienia prokuratora generalnego? „Zabezpieczenie przed utratą władzy”

Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro. / foto: PAP
REKLAMA

Budżet, awanse i decyzje merytoryczne. Wszystkie te kompetencje prokurator generalny przekaże krajowemu. To na wypadek utraty władzy – pisze w środę „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Projekt zmieniający m.in. prawo o prokuraturze, który w poniedziałek ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji, przekazuje praktycznie wszystkie istotne uprawnienia prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w ręce jego pierwszego zastępcy – prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że chodzi tylko o «doprecyzowanie przepisów» oraz usankcjonowanie praktyki polegającej na tym, że prokurator krajowy realizuje zadania prokuratora generalnego na podstawie wydanego mu zarządzenia. W rzeczywistości jest to fundamentalne przeorganizowanie modelu nadzoru nad prokuraturą” – ocenia „DGP”.

REKLAMA

Jak napisano, „minister sprawiedliwości-prokurator generalny nie będzie już miał wpływu na powoływanie i odwoływanie szefów prokuratur żadnego szczebla, na delegowanie śledczych czy powoływanie i odwoływanie rzeczników dyscyplinarnych”.

„Nie będzie też miał prawa do wydawania bezpośrednich poleceń prokuratorom. To prokurator krajowy będzie dysponentem budżetu. To on będzie podejmował decyzje osobowe i sprawował nadzór nad sprawami prowadzonymi w Prokuraturze Krajowej. I nie będzie można go odwołać bez zgody prezydenta” – dodano.

– Wygląda to na zabezpieczenie przed utratą władzy i chęć zapewnienia sobie na następne lata wpływu na prokuraturę. Pozbawia to przyszłego ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego jakiegokolwiek wpływu na prokuraturę – komentuje dla „DGP” prof. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości w latach 2007–2009.

– Należałoby zadać pytanie, jaki jest sens funkcjonowania PG, skoro miałby być pozbawiony w zasadzie wszystkich uprawnień. Ten urząd stałby się fikcją – zauważa Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku.

REKLAMA