Unijny zakaz rejestracji samochodów spalinowych. Polacy jasno wyrazili swoje zdanie [SONDAŻ]

Diesel i samochód elektryczny podczas ładowania/Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Pixabay (kolaż)
Diesel i samochód elektryczny podczas ładowania/Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Pixabay (kolaż)
REKLAMA

Polacy nie chcą zakazu rejestracji samochodów spalinowych po 2035 roku – tak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla „DGP” i RMF FM. Zakaz ten miałby zostać wprowadzony na terenie Unii Europejskiej od 2035 roku.

Aż 65 proc. ankietowanych jest przeciwnych regulacjom wprowadzonym przez państwa członkowskie Unii Europejskiej – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla „DGP” i RMF FM. Zakaz rejestracji aut spalinowych w UE od 2035 r. popiera tylko 27 proc., a ponad 8 proc. nie ma zdania.

REKLAMA

„Szczegółowe wyniki badania pokazują, że wpływ na sądy w tej sprawie mają poglądy polityczne. Przeciwnicy zakazu zdecydowanie przeważają wśród wyborców PiS – to aż 80 proc. pytanych, przeciwnego zdania jest tylko 12 proc. Wśród elektoratu partii opozycyjnych przeciwników zakazu jest mniej, choć i tak to ponad połowa – 54 proc., ale zwolenników jest całkiem sporo – 37 proc.” – czytamy w środowym „DGP”

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Gazeta wskazuje, że na wsi aż 83 proc. mieszkańców jest przeciwnych, gdy w średnich i większych miastach proporcje są nieco bardziej wyrównane. Przeciwników jest mniej, choć i tak stanowią około połowy, natomiast liczba zwolenników zakazu przekracza 40 proc.

Sondaż został wykonany na ogólnopolskiej próbie 1 tys. pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI)

„DGP” przypomina, że „decyzja UE zakłada, że od 2035 r. będzie można sprzedawać auta neutralne, nieemitujące CO2, co wyłącza z rynku nowe auta spalinowe, choć UE pozwala na pewne wyjątki, miałyby nimi być samochody na paliwa syntetyczne”.

REKLAMA