
Stanowisko Chin w sprawie Ukrainy sprowadza się do promowania rozmów pokojowych; nie zrobimy nic, aby dolewać oliwy do ognia – przekonywał w piątek szef chińskiego MSZ Qin Gang.
– Chcę podkreślić, że rola Chin w kwestii Ukrainy, nasza propozycja, sprowadza się do jednego punktu, którym jest przekonywanie i promowanie rozmów pokojowych, i nie zrobimy niczego, by dolewać oliwy do ognia – oświadczył Qin na wspólnej konferencji prasowej z odwiedzającą Chiny szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock.
Współpraca z Niemcami
Chiny są skłonne współpracować z Niemcami w dziedzinie handlu i gospodarki; oba kraje są partnerami, a nie rywalami – oświadczył Gang.
Qin ocenił na wspólnej konferencji prasowej z odwiedzającą Chiny szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock, że sztuczne hamowanie normalnej wymiany handlowej i gospodarczej przyniosłoby skutki przeciwne do zamierzonych.
Szefowa MSZ Niemiec o Tajwanie
Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock przestrzegła w piątek władze Chin przed użyciem siły przeciwko Tajwanowi. Zmiana status quo w Cieśninie Tajwańskiej z zastosowaniem siły byłaby dla Europy nie do zaakceptowania – podkreśliła minister na konferencji prasowej w Pekinie.
– Konflikty muszą być rozwiązywane pokojowo (…). Jednostronna, brutalna zmiana status quo byłaby nie do zaakceptowania dla nas, Europejczyków – powiedziała. Dodała, że rząd w Berlinie obserwuje napięcia w Cieśninie Tajwańskiej z wielkim zaniepokojeniem.
Baerbock o wojnie na Ukrainie
Żaden kraj nie ma większego wpływu na Rosję niż Chiny i dlatego chcemy, by Pekin wpłynął na Moskwę, aby przerwała wojnę przeciwko Ukrainie – oświadczyła Baerbock. Wypowiedziała się w ten sposób na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Chin Qin Gangiem.