Północnokoreańska łódź przekroczyła linię graniczną. Padły strzały

Łódź patrolowa Korei Płn. przekroczyła sporną linie graniczną z Koreą Płd. Zdjęcie ilustracyjne: Canva (kolaż)
Łódź patrolowa Korei Płn. przekroczyła sporną linie graniczną z Koreą Płd. Zdjęcie ilustracyjne: Canva (kolaż)
REKLAMA

Południowokoreańska marynarka wojenna oddała strzały ostrzegawcze, aby odstraszyć północnokoreańską łódź patrolową, która przekroczyła sporną granicę morską między obydwoma krajami – poinformował w niedzielę Seul.

Łódź przekroczyła północną linię graniczną na Morzu Żółtym, określaną jako Northern Limit Line (NLL), w sobotę w pobliżu południowokoreańskiej wyspy Baekryeong.

REKLAMA

„Łódź naszej marynarki wojennej wysłała komunikaty ostrzegawcze, oddała strzały ostrzegawcze i natychmiast odstraszyła łódź patrolową” – napisano w komunikacie armii Korei Płd.

„Nasza armia jest przygotowana do stawienia czoła różnym prowokacjom i utrzymania zdecydowanej pozycji bojowej, przy jednoczesnym uważnym śledzeniu ruchów wroga” – dodano.

Granica morska między obydwoma Koreami nigdy nie została oficjalnie uznana przez Północ. W zeszłym roku Pjongjang wystrzelił próbnie pocisk balistyczny, który wylądował na południe od tej linii, w pobliżu wód terytorialnych Korei Południowej, po raz pierwszy od zakończenia wojny w 1953 roku.

W odpowiedzi Seul wystrzelił wówczas trzy pociski i ostrzegł mieszkańców wysp regionu, aby ukryli się w schronach.

REKLAMA