Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Obejmie setki tysięcy Polaków

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

W poniedziałek 17 kwietnia ruszyła kwalifikacja wojskowa w Polsce. Do 21 lipca przed powiatowymi komisjami lekarskimi w całym kraju stanie 230 tys. osób.

Od 2010 roku w Polsce przeprowadzana jest kwalifikacja wojskowa. Została zawieszona tylko w okresie mniemanej pandemii. 17 kwietnia rusza jednak ponownie, po raz pierwszy po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny.

REKLAMA

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie głównie tzw. rocznik podstawowy – tj. mężczyzn urodzonych w roku 2004. Ze statystyk wynika, że przed powiatowe komisje może stawić się nawet 230 tys. osób.

W tym roku kwalifikacja rozpoczyna się później niż zazwyczaj – w poprzednich latach pierwsze osoby stawały przed komisjami już w lutym. Proces ten potrwa też trochę dłużej w tym roku, bo 66 dni – do 21 lipca z wyłączeniem 2 maja i 9 czerwca. Po raz pierwszy też kwalifikacja odbywa się pod przewodnictwem ministra obrony narodowej, a nie jak dotychczas szefa MSWiA.

Każdy, kto stanie przed komisją, będzie miał założoną ewidencję wojskową oraz przejdzie podstawowe badania lekarskie. W tym roku po raz pierwszy obowiązkowe są badania psychologiczne, które mają wykryć ewentualne przeciwwskazania do służby wojskowej. Opinia psychologa będzie ważna przez trzy lata.

– Oznacza to, że jeśli młody człowiek zechce wstąpić do dobrowolnej lub terytorialnej służby wojskowej, będzie mógł to zrobić bez konieczności wykonywania ponownych badań. W rezultacie więc droga do armii będzie dla niego krótsza – powiedział szef Wydziału Kwalifikacji Wojskowej CWCR ppłk Maciej Król.

Opinia psychologa jest elementem niezbędnym do wydania orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego zdolność do służby wojskowej lub jej brak. Na tej podstawie przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej nadaje kategorie wojskowe: A, B, C, D lub E.

Od tego roku osoby, które staną przed komisją, nie otrzymają książeczki wojskowej, a jedynie zaświadczenie o stawiennictwie i nadanej kategorii zdolności do służby, a także uregulowanym stosunku do służby wojskowej.

Oprócz tzw. rocznika podstawowego przed komisjami mają stanąć także mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby urodzone w latach 2001-2002, które otrzymały kategorię B, czyli czasowo niezdolne do służby.

Ponadto obowiązkowo przed komisją mają się stawić także kobiety urodzone w latach 1999-2004, które mają wykształcenie przydatne w wojsku lub kończące w tym roku taką naukę. Chodzi m.in. o kierunki lekarskie, farmacji, pielęgniarstwa, psychologii, ratownictwa medycznego i weterynarii.

REKLAMA