Minister kultury chce oddania dzieł sztuki zrabowanych Żydom. „Ta ustawa będzie historycznym krokiem”

Gwiazda Dawida. / Zdjęcie ilustracyjne: Pexels
Gwiazda Dawida. / Zdjęcie ilustracyjne: Pexels
REKLAMA

Francuska minister kultury Rima Abdul Malak chce zwrotu, znajdujących się we francuskich muzeach, dzieł sztuki, które zostały zrabowane Żydom w czasie II wojny światowej przez Niemców lub przez francuski reżim Vichy. Malak przedstawiła projekt ustawy w tej sprawie i sprawiła, że już oddano trzy dzieła sztuki.

Dwa obrazy i rzeźba z XV w., zrabowane przez Niemców w latach 1933-1945 niemieckim Żydom, zostały we wtorek zwrócone spadkobiercom. Minister Malak przekazała potomkom właścicieli XV-wieczny drzeworyt ze szkoły florenckiej zatytułowany „Scena bitwy: Oblężenie Kartaginy” autorstwa Scypiona Emiliena, który znajdował się w Muzeum Sztuk Pięknych w Angers, a także „Dziewicę i dziecko” z XV w., dzieło znajdujące się dotychczas w Muzeum Pikardii w Amiens. Zwrócona został również znajdująca się w Luwrze rzeźba Matki Bożej Miłosierdzia z XV w.

REKLAMA

W środę minister Malak przedstawiła rządowi projekt ustawy, który ma ułatwić restytucję żydowskich dzieł sztuki zrabowanych w latach 1933-1945 i znajdujących się obecnie we Francji.

Ta ustawa będzie historycznym krokiem na długiej drodze, której początki sięgają roku 1995, kiedy ówczesny prezydent Jacques Chirac uznał odpowiedzialność państwa francuskiego za deportację Żydów z Francji w czasie II wojny światowej – napisała w komunikacie kancelaria premiera.

W 2019 r. utworzono w ramach ministerstwa kultury zespół badań i restytucji dóbr kultury. W lutym 2022 r. opracowano zalecenia, które umożliwiły zwrot 15 dzieł sztuki ofiarom prześladowań antysemickich, m.in obrazu Gustawa Klimta „Róże pod drzewami” .

Zrabowane dzieła, które nie powinny były trafić do zbiorów publicznych i zostały do nich włączone bez wiedzy, że pochodziły z grabieży, muszą zostać zwrócone ich prawowitym właścicielom lub spadkobiercom – podkreśliła kancelaria premiera.

REKLAMA