W pełni zautomatyzowane przejście graniczne. Wymagany jest paszport biometryczny [FOTO]

Flagi Rosji i Estonii. Zdjęcie ilustracyjne: Canva
Flagi Rosji i Estonii. Zdjęcie ilustracyjne: Canva
REKLAMA

Na granicy estońsko-rosyjskiej otwarto w pełni zautomatyzowane przejście graniczne – pierwsze tego rodzaju na wschodniej granicy Unii Europejskiej.

W pełni zautomatyzowany punkt kontrolny na południowo-wschodniej granicy Estonii z Rosją został uruchomiony w środę – poinformowała w czwartek telewizja ERR. Obiekt jest zdalnie monitorowany przez funkcjonariuszy Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA) i obsługuje pieszych. Jest pierwszym tego typu przejściem powstałym na wschodniej granicy Unii Europejskiej.

REKLAMA

Punkt kontrolny w Saatse został zbudowany kosztem blisko 250 tys. euro i jest przeznaczony dla obywateli i mieszkańców Estonii. Do użycia wymagany jest paszport biometryczny, a na przejściu obowiązują te same ograniczenia, co na pozostałej części granicy.

Rein Suld, kierownik programu w centrum IT i rozwoju ministerstwa spraw wewnętrznych, powiedział, że „nowe rozwiązanie przypomina przejścia na większych lotniskach, a technologia ma kluczowe znaczenie dla lokalnych mieszkańców”. „Obiekt wykorzystuje urządzenie do rozpoznawania twarzy i urządzenia do pobierania odcisków palców” – dodał Suld.

REKLAMA