Litwa, Łotwa i Estonia wzburzone po słowach chińskiego ambasadora

Państwa bałtyckie na mapie Europy. Od południa: Litwa, Łotwa, Estonia. Foto: wikimedia
Państwa bałtyckie na mapie Europy. Od południa: Litwa, Łotwa, Estonia. Foto: wikimedia
REKLAMA

Litwa, Łotwa i Estonia w sobotę skrytykowały słowa chińskiego ambasadora we Francji, który stwierdził, że kraje byłego ZSRR „nie mają czynnego statusu w prawie międzynarodowym”.

Lu Shaye, ambasador Chin we Francji, w piątkowym wywiadzie dla telewizji LCI został zapytany o stanowisko wobec anektowanego Krymu. Dyplomata odpowiedział: „zależy, jak patrzeć na to zagadnienie” i że „nie jest to takie proste”. Dodał, że półwysep „początkowo był rosyjski”. Dziennikarz zauważył, że według prawa międzynarodowego Krym należy do Ukrainy.

REKLAMA

„Według prawa międzynarodowego nawet kraje byłego ZSRR nie mają czynnego statusu, bo nie ma międzynarodowej umowy, która by potwierdzała ich status jako suwerennych państw” – powiedział ambasador.

Na jego słowa zareagowały w sobotę ministerstwa spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis napisał na Twitterze: „jeśli ktoś wciąż zastanawia się, dlaczego państwa bałtyckie nie ufają Chinom (w sprawie) +negocjacji pokojowych na Ukrainie+, to proszę (obejrzeć) chińskiego ambasadora, który twierdzi, że Krym jest rosyjski, a granice naszych krajów nie mają podstaw prawnych”.

„Uwagi chińskiego ambasadora we Francji dotyczące prawa międzynarodowego i suwerenności narodów są całkowicie niedopuszczalne. Oczekujemy wyjaśnień od strony chińskiej oraz całkowitego wycofania się z tej wypowiedzi” – oświadczył z kolei szef dyplomacji Łotwy Edgars Rinkeviczs.

Stojący na czele MSZ w Tallinnie Margus Tsahkna poinformował, że jego resort planuje wezwać przedstawiciela chińskiej placówki dyplomatycznej. Potępił wypowiedź chińskiego ambasadora we Francji i ocenił, że takie stanowisko jest niezrozumiałe. Chiny są obecnie reprezentowane w Estonii przez charge d’affaires.

Wypowiedź chińskiego dyplomaty wywołała też reakcję ambasadora Ukrainy we Francji Wadyma Omelczenki, który stwierdził, że Lu ma „problemy z geografią” albo jego słowa są sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Chin, zakładającym „wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju na Ukrainie w oparciu o międzynarodowe prawo oraz cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych”.

REKLAMA